Sto let Miroslava Zikmunda. Vzpomínky, rozhovory a fotografie na jednom místě

Dům připomínající pyramidu. Hanzelkova vila slouží k rehabilitaci dětí

Vila Jiřího Hanzelky nebo častěji používaný název Hanzelkova vila je ve zlínské čtvrti Nivy, ovšem už dávno není rodinným domem.

V současné době je vila sídlem Rehabilitačního stacionáře Zlín pro děti se zdravotními problémy. Hanzelkova vila se jí ale říká dodnes. Aby taky ne, vždyť díky slavnému cestovateli v ní mohla vzniknout zařízení pečující o děti.

Příběh domu Jiřího Hanzelky začal v 50. letech minulého století. Vilu navrhl architekt Zdeněk Plesník. Parcela, na které se měla stavět, byla ve svažitém terénu s téměř sedmimetrovým výškovým rozdílem. Přesto si architekt Plesník s náročným prostředím poradil velice brilantně. Vyprojektoval třípodlažní stupňovitý masivní dům. Jeho typickým znakem na přední straně jsou velká pásová okna a mohutná lodžie. Taky tvar domu nebyl v době jeho výstavby běžný, připomíná totiž pyramidu. V lokalitě Nivy je dodnes jedinečnou stavbou.

Ptáte se, proč si Jiří Hanzelka nechal postavit tak velký dům? V knize Slavné vily Zlínského kraje to vysvětlil architekt Petr Všetečka: „Jiří Hanzelka byl vášnivým hráčem na varhany a dům byl mimo jiné dimenzován podle vlnových délek tónů varhan, které do jeho domu zapůjčil profesor Jiří Reinberger z Prahy.“ 

Hanzelkovi se do nového domu nastěhovali v roce 1956. Ovšem dlouho v něm nezůstali. Opustili ho už v roce 1958. V té době se Hanzelka a Zikmund chystali na svoji druhou zahraniční cestu a paní Hana Hanzelková nechtěla zůstat ve Zlíně sama. Přestěhovala se do Prahy, kde to měla blíž ke svým rodičům.

Další osud vily jsem naznačila už v úvodu, tak ještě doplním zbylá fakta. Jiří Hanzelka po odchodu rodiny ze Zlína předal vilu státu s podmínkou, že musí být využívána pro děti. Jako kompenzaci žádal prostředky na plánovou cestu do Asie a Oceánie. Na expedici, která trvala šest let, Hanzelka se Zikmundem odjeli v roce 1959. Jiří Hanzelka se už do Zlína nevrátil a jeho vila plní dál poslání, které jí předurčil.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.