Archiv v Zámrsku vychází vstříc genealogům, zrychlí digitalizaci matrik

18. červen 2014

Státní oblastní archiv v Zámrsku kvůli amatérským rodopiscům urychlí digitalizaci matrik. Archiváři musí zpracovat více než jedenáct tisíc knih, které zahrnují údaje z celých východních Čech. Převod do elektronické podoby uspíší zapojení další kamery.

„Jde o církevní záznamy o křtech, sňatcích a úmrtích. Měly být vedeny už na konci 16. století, ale fyzicky jsou dochovány až po třicetileté válce, kdy se katolická církevní správa postavila na nohy a začala matriky správně vést,“ vysvětluje Kateřina Pavlíková z badatelny archivu.

V Zámrsku se tak snaží vyjít vstříc zájemcům o sestavování vlastních rodokmenů, ti představují devadesát procent návštěvníků.

Všechny dokumenty by na internetu měly být dostupné na internetu za dva roky.

Badatelna archivu v Zámrsku
autoři: vman , kop
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...