Centrum Ledovec se zapojilo do nového projektu na podporu ukrajinských seniorů

Ukrajinští senioři touží po svém domově, který kvůli válce ztratili. Poslechněte si víc
Ukrajinským seniorům, kteří uprchli do Česka před válkou, pomohou se zvládnutím stresu a traumat z války tuzemská centra duševního zdraví. Do projektu se zapojilo i plzeňské centrum.
Pomoci ukrajinským seniorům, kteří uprchli do Česka před válkou, vyrovnat se se ztrátou domova a zvládnout život v cizí zemi – to je cíl nového projektu. Jsou do něj zapojená tuzemská centra duševního zdraví a je určený pro Ukrajince starší 60 let. V Plzni se do projektu zapojilo centrum, které působí v rámci organizace Ledovec.
Plzeňský Ledovec pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny už od začátku války – a nezapomíná ani na ukrajinské seniory. Více než deset se jich pravidelně schází v senior klubu, kde společně vaří, povídají si, tvoří různé výrobky nebo si zpívají. Klub je jednou z aktivit, která může v plzeňském Ledovci pokračovat i dál, a to právě díky novému projektu.
Podpora přichází z Japonska
Seniorům nabízí Ledovec i individuální psychosociální konzultace, jež zajistí dvě psycholožky. Jednou z nich je Olena Růd. Dle jejích slov často senioři touží po svém domově, který kvůli válce ztratili, a vlivem toho trpí depresemi nebo úzkostmi. O to více potřebují podpořit. Ledovec plánuje i další aktivity, zaměřené především na sdílení. Jak prozradil ředitel organizace Petr Moravec, stanoveným cílem je do konce letošního roku podpořit nějakým způsobem 500 osob.
Díky aktivitě, na níž se podílí Světová zdravotnická organizace a financuje ji nově Japonsko, bude mít blíž k psychologům nebo na skupinové terapie až tisícovka starších ukrajinských uprchlíků z Plzně, Prahy nebo Ostravy. „Za ukrajinskými lidmi stojíme od začátku války,“ řekl velvyslanec v Česku Nagaoka Kansuke. Projekt zaměřený na ukrajinské seniory podporuje Japonsko prý proto, že starší generace nedostává tolik pozornosti.
Ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč při zahájení projektu v Plzni potvrdil, že senioři prchající před válkou jsou často v těžké situaci. „Je pro ně těžké se adaptovat na podmínky bydlení v cizí zemi. Jsem vděčný Česku i dalším našim partnerům za to, že tento problém vidí a hledají řešení.“
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Škola v Benešově nedostala kvůli Babišovu střetu dotaci na traktor. S žalobou na ministerstvo neuspěla
-
Atentát na Trumpa – kečup? Konspirace vám dává přesvědčení, že víte víc než ostatní, tvrdí politolog
-
Junta i rebelové vědí, kde nebojovat. Mapu bojů v Myanmaru ovlivňuje Čína chránící své investice
-
Japonsko popravilo muže, který ‚pomáhal se sebevraždami.‘ Zabil devět lidí, píší místní média