Černá věž v Klatovech je nepřehlédnutelná. Zakázku na její stavbu dostal v roce 1547 italský architekt

Největší audioportál na českém internetu

Černá věž v Klatovech | Foto: Jiří Strašek

Černá věž v Klatovech je nepřehlédnutelná. Zakázku na její stavbu dostal v roce 1547 italský architekt

Klatovy mají nepřehlédnutelnou dominantu: Černou věž. Gotická věž sousedí s renesanční budovou radnice a jezuitskou kolejí, je vysoká přes 80 metrů a vede na ni 226 schodů.

Zakázku na její stavbu dostal v roce 1547 italský architekt a kameník Antonius de Sala. Původně měla sloužit pro obranu města a zároveň dokládat jeho bohatství.

De Sala ji stavěl deset let. Věž nese historické hodiny z roku 1855 a také mohutný zvon. Ten první na ni byl zavěšen v roce 1583, o necelé dvě stovky let později ho nahradil nový, který ale roku 1938 vinou těžkého srdce praskl. Místní to brali jako předzvěst blížícího se válečného zla. Po opravě tu zvon visí dodnes.

V prvním patře věže byla až do 18. století mučírna. V horní části ve dvou malých místnostech bydlel i s rodinou pověžný, který v noci při pravidelných obchůzkách ohlašoval troubením čas či případný požár.

Ničivých požárů v průběhu času město postihlo hned několik. Vysokou dominantu města však plameny nikdy nezničily. Z jejího ochozu je krásný panoramatický výhled na město i na vrcholky Šumavy.

autor: Jitka Škápíková

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.