Československá televize. Jak parta nadšenců vypustila do éteru zázrak
Má ji doma skoro každý z nás a mnozí si bez ní nejsou schopni svůj život vůbec představit. Spojuje nás se světem. Napsal Ondřej David.
Ještě před šedesáti lety ji ale neměl skoro nikdo. Jestli hádáte, že dnes slavíme začátek vysílání Československé televize, pak máte pravdu. Počátky vysílání v padesátých letech vůbec nebyly jednoduché. V zemi vládl tuhý totalitní režim. Technologie byly zoufale nespolehlivé.
Technologie byly zpočátku nespolehlivé
I přesto se skupině nadšených radioamatérů, tak zvanému Tanvaldskému týmu, podařilo zahájit v roce 1954 pravidelné vysílání.
Chtěli pomocí televize měnit svět k lepšímu, ale komunisté si z jejich hračky udělali hlásnou troubu. Teprve po revoluci se stala televize tím, čím ji vždy chtěli mít – svobodným médiem, který přináší zábavu, umění a poučení.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.