Chodci budou muset nosit reflexní prvky již v únoru. Novelu podepsal prezident

V únoru už budou muset chodci povinně používat reflexní prvky mimo obce a řidiči odmetat sníh z auta. Novelu silničního zákona podepsal prezident Miloš Zeman, platit začne patnáct dnů po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

„Mimo obec, v místě, kde není chodník, tedy na silnici, jsem povinen nosit reflexní doplňky tak, aby byly viditelné pro všechny účastníky silničního provozu,“ vysvětluje Martin Farář z Besipu.

„Lidé nepotřebují přímo reflexní vesty, stačí jakýkoliv reflexní prvek, který je umístěn tak, aby ho viděli ostatní účastníci silničního provozu. V pořádku je tedy například reflexní pásek, nebo reflexní prvky, které jsou součástí oblečení,“ uvádí mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Novela ukládá motoristům povinnost čistit jejich vozidla od ledu a sněhu, pokud jim brání ve výhledu nebo by mohly ohrozit bezpečnost ostatních účastníků provozu.

Umožní rovněž policii zadržet malý technický průkaz majitelům automobilů, na kterých zjistí při kontrole nebo při objasňování dopravní nehody nebezpečnou závadu.

Policisté budou podle novely moci také na půl roku odebrat řidičský průkaz tomu, kdo vjede na železniční přejezd při zvukové a světelné signalizaci.

Novela též umožňuje obcím omezit provoz vozítek segway.

Viditelnost chodců