Chodové, Chodsko a Domažlice
Když se řekne Chodsko, někdo si vybaví Jiráskovy Psohlavce, odbojného Jana Sladkého Kozinu a tehdejšího majitele domažlického panství Lamingera alias Lomikara, kterého Kozina vyzval na boží súd a který skutečně do roka a do dne zemřel.
Jiní si pod pojmem Chodsko představí spisovatelku Boženu Němcovou, sbírající kolem vrchu Čerchova pohádky, nebo spisovatele Jindřicha Šimona Baara.
Chodové dostali své jméno od slova chodit a byli to výsadní sedláci z 11 chodských obcí s výjimečnými právy, která platila čtyři století. Možná právě proto je dodneška tato západočeská oblast kolem Domažlic etnograficky i historicky velmi zajímavá a stojí za prozkoumání.
Ideální podmíny k podobnému výzkumu našla Markéta Ševčíková na letošních 69. Chodských slavnostech v Domažlicích. A coby průvodce si vybrala ředitele Muzea Chodska Josefa Nejdla a starostu Stanislava Antoše. A samozřejmě také Konrádyho dudáckou muziku a soubory z Mrákova a Postřekova. Poslechněte si ve Folklorním notování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.