Deset let trvá partnerství mezi Pardubicemi a holandským Doentinchemem

4. říjen 2002

Již deset let trvá partnerství mezi Pardubicemi a holandským Doentinchemem. Výsledkem je nejen spolupráce v oblasti kultury, školství, zdravotnictví či sportu, ale také zřízení závodu holandské firmy Nedcon v Pardubicích. U zrodu partnerského vztahu stál český rodák žijící v Holandsku Rudi Weiss. Ten dnes obdržel od primátora města pamětní medaili:

"Žili jsme 40 let za vaší izolace v Holandsku a nemohli jsme toho udělat moc. Tak když ta příležitost přišla, nezapomněl jsem mateřský jazyk, mohl jsem zrychlit komunikaci, protože tady byly potíže. Mohli jsme zrychlit zničení izolace, a tak hned potom jsme se do toho dali. Na otázku tehdejšího našeho starosty jsem vzal kontakty s několika městy, dvě už měli a třetí byli Pardubice, které ještě partnera neměli. Zvolili Doentinchem, ačkoliv jsme byli menší město, zvolili nás jako partnery. A my z toho máme stále potěšení. Jezdíme sem rádi, co člověk dělal, to bylo samozřejmé, jako starý Čech."

Doetinchem
autor: ba
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.