Dny židovské kultury v Olomouci, kniha Jak rabíni dělají děti a výstava malíře R. Guttmanna
Co nabídly letošní Dny židovské kultury v Olomouci? Kniha Delphine Horvilleurové. Výstava prvorepublikového naivního malíře a kreslíře Roberta Guttmanna.
Jidiš stále žije! Tak zněl podtitul letošních Dnů židovské kultury Olomouc. V rozmezí téměř tří týdnů nabídly koncert, projekce filmů i vernisáž fotografií. A právě dnes vrcholí festival městskou hrou po stopách židovské přítomnosti v hanácké metropoli. Za letošním programem se ohlíží Martina Pouchlá.
Filosofka, spisovatelka a rabínka Delphine Horvilleurová je jednou ze tří rabínek ve Francii a hlasatelkou liberálního judaismu. V Praze představila svoji knihu Jak rabíni dělají děti. Vybírá si základní kapitoly Starého zákona jako je příběh Adama a Evy nebo Kaina a Ábela a zamýšlí se nad tím, jak je interpretovat a zachovat tak náboženský odkaz dalším generacím v souladu s vývojem společnosti. Natáčela s ní Terezie Jirásková.
„Patřil k Praze jako Karlův most, Golem, Kampa nebo apoštolové na staroměstském orloji“ – to se psalo o malíři Robertu Guttmannovi v Židovské ročence v roce 1965. Když před dvaceti lety otevíralo Židovské muzeum v Praze svoji galerii pro přechodné výstavy, pojmenovalo ji právě po něm. A jeho díla se tam tento týden po dvaceti letech opět vrátila díky výstavě Pražský poutník, na jejíž vernisáži natáčela Jana Šustová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.