FOTO: Ledová plochá dráha v Mělicích

13. únor 2012

Na písáku v Mělicích si v neděli užívali nejen bruslaři, ale také příznivci motorismu. Jel se tam 2. závod Mezinárodního MČR dvojic v ploché dráze na ledě.

Závod, který se nejdříve vyvíjel celkem bez překvapení, nakonec přichystal dramatickou koncovku. V průběhu závodu jsme byli svědky několika defektů a dvou pádů, které se naštěstí obešly bez zranění.

O vítězství nakonec bojovali čtyři jezdci. Petr Klauz kvůli defektu nedojel. Šachovnicový praporek viděl nejdříve Lukáš Volejník, za ním dojeli domácí Lukáš Hutla a Josef Kreuzberger z Rakouska.

Stupně vítězů tedy vypadaly takto:
1. SK Osečná (Jan Pecina, Lukáš Volejník)
2. Hutla Team (Radek Hutla, Lukáš Hutla)
3. polskorakouský tým (Miroslaw Daniszewski, Josef Kreuzberger)


Motorová pila letící stokilometrovou rychlostí

Počasí na rozdíl od loňského závodu, kdy se jezdilo v kalužích vody, tentokrát přálo. Teploty hluboko pod nulou v posledních týdnech připravily dostatečně pevnou ledovou plochu, která měla sílu přes 20 centimetrů.

Na dráhu po každé sérii rozjížděk musely vyjet čtyřkolky s radlicemi, aby z oválu odhrnuly ledovou tříšť. V zatáčkách se objevovaly vyjeté koleje, které byly místy hlubší než 10 centimetrů.

Ledovou plochou dráhu jezdí speciální stroje, které se liší i od klasických plochodrážních motorek. Pochopitelně největším rozdílem jsou ostny, jejichž rozmístění a počet si musi vyladit každý tým zvlášť. Ostny mají maximální předepsanou délku a ta je 28mm.

Na ledové ploché dráze nejsou žádné mantinely, diváci stojí přímo na ledové ploše. Každý pád je tak extrémně nebezpečný a diváci musí stát v uctivé vzdálenosti od oválu. Jak s oblibou někteří jezdci říkají, je to jako když proti vám letí stokilometrovou rychlostí motorová pila.


Zobrazit místo II. závod MČR v ploché dráze na ledu na větší mapě
autor: pta
Spustit audio