Hlavečník

5. říjen 2013

Pokud si na mapě spojíte Přelouč, Rohovládovou Bělou, Chlumec nad Cidlinou a Týnec nad Labem, vznikne vám obdélník, ve kterém hledejte místo naší další posvícenské návštěvy - obec Hlavečník. V obci žije 276 obyvatel a mají tam mateřskou i základní školu.

První písemná zmínka o Hlavečníku pochází z roku 1228. V obci působí jediný spolek, a tím jsou dobrovolní hasiči. Přibližně před osmdesáti lety proslavil obec nález pana Dařílka. Při úklidu shořelého stavení našel kamenný hrnek s pražskými a míšeňskými groši z roku 1260, které předal Národnímu muzeu v Praze, kde jsou pod jeho jménem vystaveny.

Hlavečník

0:00
/
0:00
autor: Lukáš Peška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...