Jak se žilo ve stínu Křivoklátu
Křivoklátsko je zvláštní oblast: uprostřed přelidněných a urbanizovaných středních Čech se najednou vyloupne obdivuhodně zachovalá přírodní oáza s řekou, hlubokými lesy a strmými srázy.
Odpradávna vzrušovala panovníky a milovníky lovu a o nich toho víme poměrně hodně. Naopak málo toho víme o lidech v podhradí – jak žili, jaká řemesla provozovali, jaké domy si stavěli, co si zpívali.
Na roubeném Hamousově statku ve Zbečně, v Sýkořici a Karlově Dvoře po tom s architektkou Zuzanou Peškovou a správcem Hamousova statku Lubošem Vokounem a za zvuků lidových písní v podání Vycpálkovců a Malé muziky pátrala Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.