Joseph Matthias Wolfram, někdejší starosta Teplic se mohl stát dvorním kapelníkem v Drážďanech
Na konci června u příležitosti zakončení 59. ročníku hudebního festivalu Ludviga van Beethowena byla v Teplicích v obnovené premiéře uvedena opera Perkmon – Der Bergmönch. Složil ji na začátku 19. století Joseph Matthias Wolfram, někdejší starosta Teplic.
Narodil se 21. července 1789 v Dobřanech/Dobrsan u Plzně v bohaté rodině. Po gymnáziu studoval práva v Praze a později ve Vídni. Zároveň se soukromě hudebně vzdělával – věnoval se zejména skladbě.
Po ukončení studií pracoval jako úředník státní správy a advokát. Usadil se v Teplicích, kde se stal nejprve městským radou, v roce 1924 byl jmenován městským purkmistrem, tedy starostou. Za jeho 15letého působení zažily Teplice ohromný rozmach.
Joseph Matthias Wolfram se i ve funkci starosty věnoval komponování. Skládal jednotlivé skladby, mše i opery. Ve svém době mě značný úspěch, jeho díla byla uváděna v Drážďanech Berlíně a Praze. Jeho asi nejúspěšnějším dílem byl zmíněný Perkmon, který měl premiéru v Praze ve Stavovském divadle.
Wolfram dostal také nabídku, aby převzal post dvorního kapelníka v Drážďanech po zemřelém Carlu Maria von Weberovi. Nakonec ale zůstal v Teplicích.
Zde se zasadil také o kulturní vývoj města. Stál u založení lázeňského orchestru, který je předchůdcem současné Severočeské filharmonie. Ve své domě pořádal společenské večery, kde se scházeli významní hosté Teplic. Patřil mezi ně například Nicolo Paganini.
Wolfram se osobně znal také s Františkem Palackým a dalšími osobnostmi. Za svou hudební činnost s podporu kultury získal Josef Wolfram ocenění od rakouského císaře a také od ruského cara.
Joseph Matthias Wolfram zemřel poměrně mlád, ve věku 50 let na jakousi plicní nemoc.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.