K hale v České Třebové dorazila těžká technika. Začíná odklízení trosek zřícené střechy

25. leden 2017

V České Třebové začíná odklízení trosek zřícené střechy sportovní haly. Vedle poničené stavby už stojí jeřáby a místo dál hlídá policie. Strop haly se propadl předminulý víkend během florbalového utkání, téměř všem 80 lidem se podařilo utéct. Dva utrpěli lehká zranění.

Vedle tělocvičny je připravená těžká technika, dva jeřáby začnou trosky postupně vyzvedávat. Stavbaři už v pondělí a úterý osekali třeba kusy omítky, které by mohly práce zkomplikovat.

Odklízení má trvat zhruba několik dní, podle informací z pardubického hejtmanství do pátku nebo pondělí. Mohlo by přinést další posun ve vyšetřování příčiny, policisté se totiž kvůli sutinám nemohli k některým částem zříceného stropu dostat.

Když střecha haly začala předminulý víkend při florbalovém zápase padat, měli hráči i diváci na útěk sotva půl minuty. Přesto se téměř všem podařilo včas uprchnout.

„Bylo to hodně natěsno, když už jsme byli u dveří a tlačili lidi ven. Teď tam padali na sebe ve dveřích, protože se tam nevešli, takže jsme měli krizovou situaci, že jsme nemohli vyjít ven. To byla taková poslední minuta, kdy jsme viděli, že už jsou trámy skoro na zemi, zhaslo se a zvedl se ohromný vítr. Bylo to prostě hrozný,“ popsal před časem florbalový trenér Martin Šmíd.

Dva lidé nestihli utéct a v hale zůstali, zvládli se ale schovat do výklenku pro dveře, což jim zachránilo život.

Čtěte také

Policisté nyní vyšetřují pád střechy haly jako obecné ohrožení z nedbalosti. Viníkovi hrozí až osm let vězení. Rozbořená sportovní hala zůstává zajištěná policejními páskami. Vyšetřovatelé také dál zkoumají příčinu zřícení střechy.

Oprava haly by podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického z ČSSD nemusela být extrémně náročná. Podle předběžného posouzení nebyla budova jako celek zásadně poškozena.

Pardubický kraj, který nechal halu za téměř 60 milionů korun postavit, odhaduje, že by opravy haly měly trvat asi půl roku.

autoři: ako , zan
Spustit audio