Masti a obklady z kostivalového kořene jsou přírodní léčbou namožených svalů

7. srpen 2023

Kostival je prý rostlinný ochránce pocestných. Podle pověsti dokáže zajistit bezpečnost toho, kdo jej nosí při sobě. Je to až metr vysoká bylina s růžově fialovými květy, nejčastěji ji uvidíte u rybníků na březích potoků i řek nebo na podmáčených loukách.

Z názvu vyplývá, že pomáhá s úlevou od bolestí pohybového aparátu. Nejúčinnější látky má v kořeni, ten se neužívá vnitřně, ale vyrábí se z něj obklady a masti. Čerstvý kořen kostivalu se podobně jako mrkev nebo křen uskladňuje v písku.

Čerstvý kořen nastrouhejte najemno a naložte do alkoholu, po pár dnech pustí sliz a potom je připraven k léčivému použití. Uleví bolavým kloubům, mazat ho můžete na pohmožděniny a namožené svalstvo.

Listy kostivalu si přidejte do horké koupele, okamžitě ucítíte úlevu. Kdo by si užitečnou rostlinu chtěl vypěstovat, potřebuje k tomu na záhonku poměrně hodně místa. Anebo kostival zasaďte do nádoby, kterou zapustíte do země. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.