Milan Vobruba

17. prosinec 2005

Aleppo - originální technika při výrobě skla, skleněné výrobky vytvořené touto technikou jsou krásné, jiné a jediné na světě. Skleněné sochy, abstraktní objekty i užitné kousky viděli Jana Davidová-Kracíková a Jaroslav Svěcený mezi sklářskou pecí a bytem Milana Vobruby v bývalém mlýně ve švédském Gusumu. Tak daleko má domov sklářský výtvarník z Čech, rodák z Třemošnice v Pardubickém kraji.

Viděli jsme i malbu, akvarely. To vše kdysi pan Vobruba studoval na UPŠ sklářské v Železném Brodě, v Praze na VŠUP i FF UK. Navrhoval i vytvářel skleněné plastiky v jihočeské Lenoře, ale v roce 1968 byl donucen emigrovat. Jeho domovem se stalo Švédsko, silou vůle, píle a nadání založil po deseti letech v Gusumu sklářské studio a později i v německém Munsteru. Jeho skleněné objekty jsou rozesety po celém světě, jsou součástí architektury nebo zdobí interiéry.
Do Čech se stále vracel alespoň v hudbě či inspirací tradičními motivy. Proto velkou kolekci tvoří i skleněné plastiky inspirované prvky českého prostředí. Přestože M.Vobruba pracuje a cestuje po celém světě, místa, kde je mu dobře, se nacházejí v Čechách. Dnes se už může vracet a také se vrací. Jak rád by byl ve svých dvaasedmdesáti letech doma v Čechách. V českých galeriích už je.

Milan Vobruba
autor: DAV
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.