Mohyly i památníky z doby Rakousko-Uherské monarchie se vrátily na Orlickoústecko
Na některých místech Pardubického kraje lze stále ještě najít připomínky Rakousko-Uherské monarchie. Památníky, mohyly nebo sochy mocnáře byly po vzniku První republiky likvidovány. Ležely v příkopech u cest, nebo je někdo schoval do sklepa. V posledních letech se jich několik vrátilo zpátky na své původní místo. Jako například na Orlickoústecku.
Malý nenápadný památníček s nápisem Kaiser Franz Josef I. 1848 -1908 stojí před bývalou farou v obci Horní Dobrouč. O jeho vybudování se zasloužili místní občané, kteří byli vděční, že panovník navštívil jejich obec při velkých manévrech. Ovšem po roce 1918 se památky musely ze zákona likvidovat, a to pod pohrůžkou sankcí. Šlo například o peněžitý trest 10 tisíc korun nebo odnětí svobody v délce tří měsíců, případně oba tresty najednou. Proto začaly všechny památky na císařskou rodinu mizet.
Památníček s nápisem Kaiser Franz Josef I. 1848 -1908 skončil ve vedlejším domě. Dokladem, že kdysi stával právě tady, je dochovaná německá fotografie obce Horní Dobrouč (v tehdejších Sudetách), kde je památník umístěný právě před místní farou.
Další připomínka panování Franze Josefa I. se nachází nad Damníkovskou hájovnou, v lese u studánky, kterou opravily Lesy České republiky. A umístily k ní mohylu - kamenný památník monarchie, který stál v době panování císaře o několik set metrů níže. Kvůli těžbě byl později přesunut na současné místo.
Je na něm vytesáno: KAISER AHORNE LX jahr Reg.Jubi 3. Dez MCMVIII. Přeloženo do češtiny: Císařské javory 60 let výročí panování 3. prosince 1908. A proč javory? Právě k 60 letům panování císaře zasadil personál lichtenštejských lesů kolem pomníku šest javorů, každý za 10 let panování.
Javory už tady ovšem dávno nejsou, mají krátký vegetační čas. Památník ležel mnoho let převrácený v příkopu nedaleko původního místa. Až v roce 2013 ho při opravě studánky zasadili pracovníci Lesů České republiky do kamenné mohyly, aby ho nikdo nemohl zcizit nebo rozbít.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vývoj v Sýrii je ztrátou pro Kurdy. Svět zapomíná, že Turecko okupuje tamní území, říká vojenský analytik
-
Byli jsme zde poprvé. Nevěděli jsme o podchodu, hájí se na policii muž přebíhající koleje před pendolinem
-
Jak jsem se nezklamala na Křivoklátě
-
Včerejší terorista mírotvorcem, říká Dostál o syrském lídrovi. ‚Musíme s ním jednat,‘ míní Decroix