Na Svitavsku začala fungovat nová flexibilní doprava. Čas odjezdu si určí cestující

16. květen 2024 08:10

Dopravu mezi obcemi na Svitavsku nově zajišťuje flexibilní doprava pod názvem ZkusBus. Přes mobilní aplikaci si můžou lidé sami ve vybraný čas objednat minibus, který je vyzvedne v jejich blízkosti a zaveze do jiné obce. Službu pro Pardubický kraj zajišťuje společnost CityA ve spolupráci s dopravcem Busline.

„Lidé si stáhnou aplikaci #ZkusBus pro chytrý telefon. Tam si zadají, odkud a kam chtějí jet a v jakou dobu, aplikace jim odpoví, kdy to vozidlo pro ně může přijet, kam mají dojít,“ vysvětluje Dominik Janík, zakladatel společnosti CityA, která kromě Svitavska stejný typ dopravy provozuje například i v Říčanech u Prahy.

Virtuální zastávky a speciální navigace

Lidé na spoj čekají obvykle okolo 15 minut a pak nastupují na takzvaných virtuálních zastávkách. „Zastávka je typicky na nějakém místě, které je bezpečné, kde se dá bezpečně zastavit a je to kousek od toho místa nástupu cestujícího,“ dodává Janík.

Optimální trasu jízdy pak pomocí algoritmu určuje umělá inteligence s ohledem na to, kde po cestě nastupují další cestující, kteří si jízdu přes aplikaci také objednali. Sedmimístný minibus nejezdí uvnitř města jako klasická hromadná doprava, ale vždy mezi Svitavami a okolními obcemi, převést může v zavazadlovém prostoru i dva kočárky.

Mapa obslužnosti obcí v rámci ZkusBus

„Koncept je, abychom obsluhovali malé obce, kde bydlí méně lidí. Tam nějakým způsobem hromadnou dopravu doplnili a lidi sváželi na páteřní linky veřejné dopravy, ať už je to vlak nebo nějaké hlavní autobusová linka. Co se týče těch obcí, tam máme tam třeba obce, jako je Opatovec, Koclířov, Kamenná Horka, Radiměř, Hradec nad Svitavou,“ říká Dominik Janík.

Doprava je zatím ve zkušebním půlročním provozu a první měsíc ji můžou cestující využívat zdarma. Potom bude jedna jízda stát 40 až 45 korun. Pokud se služba osvědčí, mohl by ji Pardubický kraj rozšířit a případně objednat i do dalších míst.

„Pokud se to osvědčí a ten půlroční produkt tady bude fungovat a budou to lidé využívat, tak se budeme snažit i na jiná místa tento produkt zavést. Kde je hustá aglomerace, kde je více malých obcí, tam by to mělo funkci splňovat, takže to máme naplánované,“ říká náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS).

Za první měsíc provozování flexibilní dopravy ZkusBus zaplatí Pardubický kraj asi 150 tisíc korun. Po zavedení jízdného to pak bude okolo 50 tisíc měsíčně.

Spustit audio

Související