Námořnické muzeum ve Skaličce zve do světa i za tajemnou neznámou dívkou
Asi málokdo by hledal muzeum s námořnickou tématikou v kraji nad řekou Bečvou, na pomezí Moravské brány a Podbeskydí. A přece, v malé vesnici Skalička takové najdete. Je plné fotek i artefaktů ze života námořníka, zároveň připomíná touhu po svobodě a poznávání světa.
Muzeum je věnováno osobnosti Tomáše Vítka. Jeho matka žila ve Skaličce, kde i on sám vyrůstal a po skončení své námořnické kariéry se také vrátil a nakonec zde i dožil. Obci věnoval domek, ve kterém žil, a také veškeré své sbírky. Ty byly tak rozsáhlé, že se představitelé obce rozhodli otevřít v jeho domku muzeum věnované právě jemu.
Touha po námořnické profesi Tomáše provázela celý život. Jeden z nejstarších exponátů muzea v podobě velkého modelu korábu je toho důkazem. Možná zdědil dobrodružné geny po svém otci, který byl lékařem 310. stíhací perutě RAF v Británii. Proto vystudoval průmyslovku a následně strojní inženýrství.
V roce 1975 se mu konečně splnil sen a nastoupil k tehdejší Československé námořní plavbě. Objel několikrát celý svět a navštívil desítky zemí, přístavů a měst. Později byl dokonce vybrán jako stavební dozor při stavbě lodí v jihokorejských loděnicích, kde si jej jako odborníka velmi cenili.
Tomáš Vítek byl i talentovaný fotograf
Tomáš Vítek však nebyl jen námořník, ale také fotograf a neúnavný dokumentarista folkloru i běžného života lidí, které ve světě potkával. Proto na lodi nechybělo jeho kolo, obstarožní favorit, na kterém s fotobrašnou vyrážel z přístavů do vesnic a měst. V dnešní době se takových fotografií objevuje v cestovatelských denících mnoho, v době totality byly jeho snímky jedním z nemnoha pojítek se světem za našimi hranicemi.
Nutno podotknout, že Tomáš Vítek měl nesporný fotografický talent a většina jeho snímků má i uměleckou hodnotu. To jen potvrzuje, že jejich autor byl mužem mnoha profesí a zájmů. V muzeu tak můžeme vidět i jeho fotografické vybavení. Odborníci by jistě byli překvapeni, jak skromné prostředky k pořízení tak rozsáhlého díla používal.
Muzeum ve Skaličce nabízí nejen prohlídku fotografií a artefaktů připomínajících život námořníka tělem i duší, ale je otevřeno i dětem, které si zde díky interaktivnímu programu mohou pohrát a také se třeba přiučit něčemu ze světového zeměpisu.
Nebylo by to však muzeum, kdyby nemělo i nějaké tajemství. Tím je v tomto případě portrét japonské dívky, který po sobě Tomáš Vítek zanechal. Přestože to byl pohledný muž a měl velké charisma, nikdy se neoženil a místní tvrdí, že právě tato japonská „Mona Lisa“ byla jeho největší životní láskou. Kdo ví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zdražujete? Nenakupujeme. Obchodníci v Chorvatsku přišli kvůli bojkotu asi o polovinu tržeb
-
Hamás předal Červenému kříži v centru Gazy další čtyři rukojmí. Jde o izraelské vojačky
-
‚Sláva Ukrajině, sláva Gruzii.‘ Automaty na jízdenky ve veřejné dopravě v Tbilisi se staly terčem hackerů
-
Hrozí české firmě na ruském seznamu hackerský útok? ‚Rizika pomsty jsme si vědomi,‘ říká její šéf