Nejvyšší stupeň povodňové aktivity hlásí pouze Pardubický kraj. Jinde voda klesá

26. červen 2013

Třetí stupeň povodňové aktivity v současné době platí na třech místech České republiky. V Pardubickém kraji dosáhly nejvyššího stupně Chrudimka a Novohradka, ve středních Čechách pak řeka Výrovka.

Podle místostarostky Úhřetic na Chrudimsku Lenky Půlpitové se na jednom místě řeka vylila a zaplavila plochu mimo obytnou zástavbu. Neprůjezdná je také silnice z Dašic na Chrudim. V obci nadále drží povodňové hlídky dobrovolní hasiči.

V Nemošicích u Pardubic hladina Chrudimky stále stoupá a v nedalekých Mněticích částečne zaplavila dětské hřiště a hospodu.

V Hrochově Týnci se potok Ležák skoro vrátil do svého koryta. Potok a říčka Novohradka tu zatopily asi 30 domů. Hasiči nyní likvidují škody. Voda ještě úplně neustoupila z Čankovic, částečně je odříznutá Úhřenická Lhota, kde voda z Novohradky přetéká přes silnici.

Na Vysočině se situace začíná uklidňovat. Nebezpečí ale hasiči momentálně vidí ve stromech, které kvůli nasáklé půdě a větru začínají padat.

Silný déšť v noci zvedal hladiny i v Libereckém kraji. Ve Stružnici sledoval v noci hladiny potoků starosta obce Jan Mečíř.

„Tady jsou těsně pod sebou první, druhý, třetí stupeň. Ráno jsme byli zhruba 20 centimetrů nad třetím povodňovým stupněm a vidíte, že klesá. To je tady běžné. Ale zrovna tak dokáže během hodiny o metr stoupnout, když prší,“ popsal.

Na několika místech Jihočeského kraje stále platí druhý povodňový stupeň. Jedná se Stropnici v Borovanech, v Bechyni a Klenovicích na Lužnici a v Lásenici na Nežárce. Ke stabilizace povodňové situace významně přispívá rybník Rožmberk, který opět zadržuje velké množství vody. Vodohospodáři zvýšili odtok z toho rybníka.

Oproti včerejšku, kdy různé stupně povodňové aktivity dosahovalo horní Labe, Stěnava v Meziměstí, nebo Cidlina a její přítoky, se situace lepší v Královéhradeckém kraji, kde je aktuálně jenom jeden první stupeň - konkrétně je to Cidlina v Novém Bydžově.

Hladina Tiché Orlice poslední dvě hodiny osciluje kolem hranice prvního stupně. Toky podle správců povodí dotékají a situace by se neměla nějak dramaticky měnit.

Kulminaci podle všeho mají za sebou také řeky na jihu Moravy. Druhý stupeň povodňové aktivity zde teď platí na šesti místech, a to na řece Jihlavě, Svratce, na dolním toku Dyje a nově také na Jevišovce ve Výrovicích na Znojemsku. To je také jediné místo, kde hladina ještě mírně stoupá.

Voda na jihu Moravy nikde nenapáchala velké škody. Starostové a policie drželi v noci hlídky, hasiči ale zasahovali nanejvýš při čerpání spodní vody ze sklepů.

Labe v Děčíně znovu stoupne

Dnes už by měl déšť postupně ustávat a v průměru má napršet do 15 litrů vody na metr čtvereční.

„Ještě bude převážně oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Odpoledne a ve večerních hodinách ubývání srážek a oblačnosti. Srážky budou četnější dopoledne a částečně odpoledne na severu v Krkonoších, v Orlických horách a na Vysočině,“ říká Zdeněk Mrkvica z královéhradecké pobočky ČHMÚ.

V Ústí a Děčíně by Labe mohlo znovu dosáhnout třetího povodňového stupně. Ukazuje to modelová předpověď meteorologů. Hladina řeky během noci vystoupala o více než 60 centimetrů a aktuálně je na prvním stupni. V obou městech má Labe kulminovat ve čtvrtek, kdy by se hladina měla dostat přes šest metrů. V Děčíně u Parolodi už proto preventivně začali se stavbou protipovodňové stěny.

Aktuální povodňová situace v ČR k 26.6.13 10:00
autoři: ČRo , tby
Spustit audio