Objevte krásy Kozích hřbetů. Skalnatý hřeben najdete v Suchdole na okraji Prahy

Na Kozí hřbety v Suchdole nás vzal Jan Linhart z Klubu českých turistů pro Prahu a Středočeský kraj
V pražské čtvrti Suchdol, na severozápadním okraji hlavního města, se nachází skalnatý útvar zvaný Kozí hřbety. Osm set metrů dlouhý buližníkový hřeben se táhne podél hranice se Středočeským krajem, jen kousek od Únětic a nedaleko Roztok. Na jeho úpatí teče Horoměřický potok, který tvoří hranici Prahy.
Přes Kozí hřbety vede zelená turistická značka. Skalnaté vrcholy nabízejí krásné výhledy do kraje. „Směrem ven z Prahy uvidíte vrcholek Řípu, za ním budete tušit Sedlo, které leží nedaleko Úštěku. A při dobré viditelnosti můžete spatřit i špičku vysílače Buková hora,“ ukazuje Jan Linhart, předseda krajské komise značení Klubu českých turistů pro Prahu a Středočeský kraj. „Další vyhlídce, kterou budeme procházet, místní říkají druhý Kozí hřbet.“
Na Kozích hřbetech byl v roce 1928 objeven bronzový poklad. Unikátní archeologický nález tvořilo šest kvalitně řemeslnicky zpracovaných dýk a příslušenství. Tento objev se řadí mezi nejvýznamnější nálezy starší doby bronzové ve střední Evropě.
Při procházce po Kozích hřbetech můžete pozorovat nejen okolní přírodní krásy, ale také letadla. Přímo nad tímto skalnatým hřebenem vede totiž přistávací a vzletový koridor ruzyňského letiště a vy budete mít pocit, že když jen trochu natáhnete ruku, můžete se „plechových obrů“ dotknout.
U Únětického potoka, ke kterému z Kozích hřbetů sejdete, si všimněte mohutné vrby bílé. S obvodem kmene 787 centimetrů je jedním z nejmohutnějších stromů tohoto druhu v České republice. Její stáří se odhaduje na 120 až 125 let. V roce 2015 se dostala do finále ankety Strom roku. A někdy se u ní konají i svatby.
Na Kozí hřbety navazuje za údolím Únětického potoka další skalnatý kopec podobného typu, Holý vrch, na kterém se nachází Alšova vyhlídka. Okolí Kozích hřbetů spolu s nedalekým Tichým údolím, které vás zavede do středočeských Roztok a na vlakové nádraží, bylo vyhlášeno chráněnou přírodní památkou a je oblíbeným cílem výletníků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.