OBRAZEM: lípa z Lipky je třetím nejzajímavějším stromem Evropy. Prvenství má dub Josef z Polska

Lípa z Lipky na Chrudimsku se v soutěži o titul Evropský strom roku 2017 umístila na třetí příčce. V internetovém hlasování o strom s nejzajímavějším příběhem ji předstihly jen dva duby z Polska a Walesu. Uvedli to organizátoři soutěže, jejíž výsledky byly v úterý vyhlášeny v Evropském parlamentu v Bruselu.

Vítězem se stal s více než 17 tisíci hlasy dub Josef z polské obce Wiśniow, pojmenovaný po malíři, jehož zásluhou se dočkal vyobrazení na předválečné polské bankovce o nominálu 100 zlotých. Za druhé světové války se podle místních obyvatel dub stal útočištěm židovské rodiny, která se zde tři měsíce skrývala před nacisty.

Stará lípa z Lipky u Horního Bradla, která loni na podzim vyhrála národní anketu, získala téměř 15 tisíc hlasů. Podle pověstí pod ní tábořil Jan Žižka nebo Jan Amos Komenský.

Do letošního ročníku se zapojilo šestnáct zemí. Do dalšího ročníku soutěže lze oblíbené stromy nominovat do konce dubna. Nadace Partnerství vyhlašuje tuto anketu od roku 2002, odkdy se do zpoplatněného hlasování zapojilo více než 616 tisíc lidí a výtěžek putující na výsadbu a ochranu stromů dosáhl téměř 2,5 milionu korun. Vítěz získává odborné ošetření a současně postupuje do mezinárodní ankety Evropský strom roku.

Cílem je přimět evropskou veřejnost, aby se zajímala o stromy ve svém okolí a péči o stromy obecně.

Vítěz letošního ročníku - polský dub Josef.
Brimmonský dub z Walesu obsadil druhou příčku.
Albízie v Céronském parku ve Francii skončila čtvrtá
Javor v příkrém údolí z Anglie je na pátém místě.
Dub cesmínovitý ze Severního Irska obsadil šesté místo.