Obyvatelé Litomyšle se přou o sochu Zdeňka Nejedlého

30. červen 2004

Obyvatelé Litomyšle se přou o sochu Zdeňka Nejedlého. Ta už o léta stojí před 1. základní školou na ulici Zámecká a její odstranění nyní požaduje litomyšlská pobočka Konfederace politických vězňů. O soše diskutovali zastupitelé města na svém včerejším zasedání. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Tereza Klůsová.

"V Litomyšli chtěli lidé pomník ministra Gotwaldovy vlády Zdeňka Nejedlého odstranit už po revoluci, radní ale situaci vyřešili tím způsobem, že na sochu umístili vysvětlující ceduli se slovy "rozmnožil i poškodil kulturu českou, přinesl poctu i úhonu rodnému městu, jež oceňuje dobré, zavrhuje špatné jeho skutky". Nevím, proč bychom dál sochu měli řešit, říká krajský radní a bývalý starosta Litomyšle Miroslav Trýdl a stejného názoru je i starosta Litomyšle Jan Janeček. Političtí vězni a zastupitelé města by měli o problému sochy Zdeňka Nejedlého na oficiální úrovni diskutovat v září."

litomyšl - smetanovo namesti
autor: KLU
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.