Obyvatelé Litomyšle se přou o sochu Zdeňka Nejedlého

30. červen 2004

Obyvatelé Litomyšle se přou o sochu Zdeňka Nejedlého. Ta už o léta stojí před 1. základní školou na ulici Zámecká a její odstranění nyní požaduje litomyšlská pobočka Konfederace politických vězňů. O soše diskutovali zastupitelé města na svém včerejším zasedání. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Tereza Klůsová.

"V Litomyšli chtěli lidé pomník ministra Gotwaldovy vlády Zdeňka Nejedlého odstranit už po revoluci, radní ale situaci vyřešili tím způsobem, že na sochu umístili vysvětlující ceduli se slovy "rozmnožil i poškodil kulturu českou, přinesl poctu i úhonu rodnému městu, jež oceňuje dobré, zavrhuje špatné jeho skutky". Nevím, proč bychom dál sochu měli řešit, říká krajský radní a bývalý starosta Litomyšle Miroslav Trýdl a stejného názoru je i starosta Litomyšle Jan Janeček. Političtí vězni a zastupitelé města by měli o problému sochy Zdeňka Nejedlého na oficiální úrovni diskutovat v září."

litomyšl - smetanovo namesti
autor: KLU
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.