Organizace ROMEA za posledních šest let udělila romským studentům stipendia ve výši 6 milionů korun
Studenti ze znevýhodněného socioekonomického prostředí, a to jak ze středních, vyšších odborných nebo vysokých škol z celé ČR, si mohou do 12. 7. zažádat o stipendia u organizace ROMEA. Díky stipendiu si mohou uhradit náklady spojené se studiem, na které by jejich rodiny jinak neměly dostatek finančních prostředků.
„Pandemie a s ní spojená distanční výuka byla těžká nejenom pro romské studenty. Příjemně nás překvapilo to, že 99% našich stipendistů úspěšně dokončilo ročník, což určitě svědčí o motivaci ke studiu. Zároveň jde o známku toho, že stipendijní program funguje tak, jak má. Během uplynulého roku jsme studentům poskytovali nejenom stipendium, ale i doučování, jazykové kurzy a pomoc při studiu,“ říká manažer stipendijního programu Štefan Balog.
Romští studenti byli letos přijati na několik prestižních vysokých škol:
„Ve školním roce 2020/2021 jsme podpořili celkově 95 stipendistů, z toho bylo 33 vysokoškolských. 15 studentů úspěšně odmaturovalo, z toho 8 se jich dostalo na vysokou školu, u ostatních čekáme na výsledky přijímacích řízení. Největším překvapením byl student, který se dostal na obor Umělá inteligence Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze. Dále máme studentku, která se dostala na obor Mezinárodní vztahy při VŠE v Praze. Pak máme studenty ekonomických oborů, jeden se dostal na Technickou univerzitu v Liberci.“
Možnost získat stipendium na další školní rok mají mladí Romové do 12. července.
„Výzva je určena pro studenty středních škol s maturitou, studenty vyšších odborných škol a studenty vysokých škol. Nezáleží na tom, jestli je to prezenční nebo distanční výuka, ani nezáleží na věku studenta.“
Štefan Balog prozrazuje, jaké podmínky musí žadatel o stipendium splňovat:
„Do 12. července se mohou studenti hlásit prostřednictví online formuláře na stránce www.romskastipendia.cz. Tam je možné vyplnit přihlášku. Její součástí je esej, ve kterém student popíše motivaci ke studiu, socioekonomickou situaci ve své rodině a své volnočasové aktivity. Během vyhodnocování stipendií se klade důraz na známky ve škole, případně výsledky zkoušek na vysokých školách. Samozřejmě nás zajímají také volnočasové aktivity. Pokud je student aktivní i mimo školu, je to velké plus.“
Finance od nadací i soukromých osob
Za šest let organizace ROMEA udělila studentům stipendia ve výši 6 milionů korun. Peníze organizace získává od českých a zahraničních nadací, soukromých firem a díky fundraisingovým kampaním od drobných dárců.
„Od roku 2016, kdy stipendijní program vznikl, jsme podpořili více jak 215 studentů, kterým jsme celkem rozdali 315 stipendií v hodnotě téměř 6 milionů korun. Prostředky, které vynakládáme na podporu stipendistů, jsme získali jak od zahraničních nadací, tak i ze soukromých zdrojů. Poslední dva roky se snažíme financovat stipendijní program z darů individuálních dárců. K tomu slouží kampaně, které v organizaci vytváříme. Poslední kampaň s názvem „Hejtři nás nezastaví“ reaguje na stereotypní hejty vůči romským studentům na sociálních sítích. Komentáře vůči romským studentům se na sociálních sítích objevují pravidelně. Většinou říkají, že nikdy neviděli romského studenta, nikdy jsem žádného nepotkal, atd. Lidé prakticky zpochybňují samotné vzdělání Romů. Je to paradox, protože ti samí lidé zároveň hlásají, že by Romové měli studovat.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.