Památník Slunovratu nad Novým Malínem postavili sportovci z obce už v roce 1926
Svátek letního slunovratu slavili němečtí obyvatelé moravského pohraničí už odpradávna. V Novém Malíně, někdejším Frankštátu, v těsné blízkosti Šumperka, se k těmto oslavám přidružila i výstavba pozoruhodné stavby, která měla právě k oslavám slunovratu sloužit.
Letní slunovrat je považován za magický den v astrologických spisech i v mnoha světových náboženstvích. Křesťanství ho spojuje se svátkem sv. Jana Křtitele, který se slaví 24. června. Svatojánská noc je považována za magickou dobu, kdy se například mají otevírat zakleté podzemní poklady. Svatojánské svátky se odpradávna slavily také v oblasti jesenického podhůří. Známé je například zakládání ohňů o svatojánské noci.
Návrší slunovratu se nacházelo na úbočí Kamenného vrchu, který se coby nejvyšší hora Hraběšické vrchoviny tyčí přímo nad obcí. Pod tímto místem byl kamenolom a místu se říkalo „U tří dubů“. Při slavnostech se v kamenolomu odehrávaly zábavy, zatímco na kopci nad ním planuly ohně. Toto místo bývalo z obce dobře přístupně a není bez zajímavosti, že tam bylo přivedeno dokonce i veřejné osvětlení.
O Velikonocích 1926 padlo rozhodnutí postavit na místě slunovratových oslav kamennou stavbu, která by zdejší slavnosti obohacovala. S nápadem údajně přišli příslušníci zdejšího tělocvičného spolku – Turnvereinu. Majitel pozemku souhlasil a turnéři se ve spolupráci se stavitelskými partami z obce pustili do práce. Aby se vše stihlo, muselo se se stavbou začít okamžitě. A tak se ještě na Velikonoční neděli vydali na svah první brigádníci. Na stavbu dohlížel Alois Janetschek, který dokázal zorganizovat vše tak, že se v roce 1926 skutečně slavil slunovrat už pod novou věží.
Duch místa je u památníku silně cítit i dnes
Památník slunovratu dostal podobu kamenné věže, podobné šachové figurce. Pod věží byla umístěna lavička, ze které býval krásný rozhled do kraje. Mluvilo se o propojení siločár magických bodů krajiny – zříceniny hradu Brníčko s Pradědem a také Kamenného vrchu se zámkem na Třemešku. Všechny tyto lokality byly od věže vidět.
Místo u památníku mělo odjakživa svého genia loci a má jej dodnes. I když se po válce konaly v lomu pod věží spíše slavnosti svazarmovské, stále se jednalo o místo, kam místní rádi a často chodívali. Před nedávnem obec věž opravila. Jen je škoda, že náletové dřeviny znemožňují ten překrásný výhled do kraje. Za ním se musí o něco níž na louku pod památníkem.
Přímo na mohylu, jak památníku dnes místní říkají, navazuje přírodní památka Malínské meze, která chrání pozoruhodné rostlinné i živočišné druhy podhůří Jeseníků. A slunovrat se zde prý slaví dodnes, povětšinou však soukromě mezi těmi, kteří o tomto místě vědí a zastaví se zde 21. června na krátký výlet. Není to jednoduché, neboť k památníku nevedou značené cesty. Zeptáte-li se však místních na mohylu, určitě vám cestu ukáží.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici
-
Ve městě se špatně dýchá, kouř je cítím i bytě. Život v zasažených čtvrtích se zastavil, popisuje Čech v LA
-
Nevidomá máma Alena: Čas na školku dozrál, dcera si beze mě už poradí líp
-
Facebooková sbírka na pětiletou dívku s rakovinou? Nejspíš podvod, varují odborníci