Pardubický Zámek potřebuje několik oprav

23. září 2002

Oprava kamenného mostku na pardubickém zámku začne ještě letos - hlavní práce jsou pak naplánovány do jarních měsíců příštího roku. Kraj přitom poskytl na rekonstrukci dotaci ve výši jeden a půl milionu korun - celkové náklady ale zřejmě přesáhnou částku dva a půl milionu. Ředitel východočeského muzea František Šebek pak dodává, že tato oprava rozhodně nebude poslední:

"Je potřeba dodělat další úsek hradeb, protože ten je v takovém stavu, že hrozí jejich zřícení. Je potřeba dodělat parkánový příkop a parkánovou hradbu, která je ve špatném stavu, to nám umožní zprovoznit dlouho toužebně očekávanou kavárnu v přízemí zámku. Je potřeba dodělat kamenný most mezi Zámkem a Příhrádkem, kde se naklání sochy a každý jaro může nastat to, že se sochy zřítí. Letos uděláme to, že je sejmeme a dokaď mostek nebude opravený, tak tam sochy nebudou. Ještě pár maličkostí a potřebujeme dodělat restaurátorský práce, aby opravené části Zámku už jenom nezely prázdnotou a mohli tam návštěvníci chodit."

zámek
autor: ba
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...