Petr Moravec a Jan Čipera - šperkaři
Rok po střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově na sebe Petr Moravec, Jan Čipera a Markéta Kovaříková vzali riziko uživit sebe a později rodinu vlastními uměleckými návrhy originálních šperků. Všichni tři několik let po sobě uspěli se svými zlatnickými objekty v prestižních soutěžích.
Budování jména ateliéru s výrobou originálních šperků trvá dodnes. Není možné bez optimismu, podpory rodiny a finanční nenáročnosti.
Vlastní návrhy trojice doplňuje kvalitními průmyslovými šperky. Jak se z dokumentu dozvíme, jsou šperky, které vyžadují průmyslovou výrobu a ty, které musí být ručně zpracované. Dozvíme se, co je bílé zlato a proč může být za krátkou dobu žluté.
Ve šperkařském ateliéru se navrhují šperky z různých materiálů – drahé kovy, kameny se střídají s plastickými hmotami, kovem, dřevem i kokosem. Návrháři používají různé kameny od granátu po vltavín. Z vltavínu navrhli mnohé glyptiky – reliéf do kamene.
Jak drahý je originální návrh – překvapivě se cena mnoho neliší od kvalitního průmyslového šperku. Ale pozor na levný slabý plíšek, byť je zlatý.
Současnou úspěšnou kolekcí autorských šperků jsou zdobné reminiscence doby počátku 19. století s odkazem na secesi. Tvary a techniky se nesou mnohá staletí, jen je umět uchopit.
V současné době objevují prastarou techniku mogumegane pro novou kolekci šperků. Jednoduché – špalíček z vrstev stříbra a mědi roztlučou na plátky a tvoří… střídáním barev kovů vzniknou neopakovatelné tvary.
Důležitá pro tuto šperkařskou dílnu je pestrost návrhů, vždy přinést něco nového, říká Petr Moravec.
A protože s dílnou sousedí i obchůdek, můžete se přijít jen tak podívat nebo přinést rozbitý šperk na opravu.
Zlatnické řemeslo je staré mnoho tisíc let, pekaře, opraváře aut nebo zedníka asi potřebujeme víc, ale když už se rozhodneme pro šperk – hledejme dobré dílny šperkařů, šperk je zrcadlem vaší osobnosti. Nosit „kilo“ zlata na krku neznamená nosit kvalitní umělecký šperk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.