Policie v Pardubicích v reakci na potyčku a následnou demonstraci Romů posílí obchůzky
Rozjitřenou situaci v pardubické romské komunitě by mohlo zklidnit víc policejních hlídek i intenzivnější práce s menšinami. I na tom se shodli účastníci dnešního setkání u kulatého stolu, které svolala pardubická policie. Bylo to v souvislosti se sobotním konfliktem 18 lidí.
Zranění utrpěl jeden Rom, kterého následně ošetřili v nemocnici. Policie zatkla tři cizince pod vlivem alkoholu, jejich národnost nechce sdělit. Romové na událost reagovali nedělní demonstrací a průvodem městem.
„Smyslem dnešního jednání nebylo hledat viníky celého incidentu, ale přivést všechny zúčastněné strany k jednacímu stolu a řešit to u jednacího stolu, nikoliv s emocemi na ulicích,“ řekl ředitel pardubické krajské policie Jan Ptáček.
Policie řeší celý incident jako výtržnictví
Policisté v současné době sbírají důkazy a vyslýchají svědky konfliktu. „Můžu vám garantovat, že vyšetřování bude objektivní a transparentní,“ dodal Ptáček.
Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková ocenila, že policie kulatý stůl svolala, sama na odpoledne pozvala k jednání zástupce romských velkorodin.
„V Pardubicích žije několik romských rodin, které sem přišly po roce 1949 a vnímají tuto situaci jako velmi důležitou a chtějí se také vyjádřit,“ doplnila Fuková.
Podle ní je nezbytné situaci zklidnit a se zástupci romské komunity mluvit: „Romové jsou bohužel frustrováni, podléhají právě sociálním sítím, kde se šíří dezinformace.“
V každém státu jsou dobří i zlí lidé.
Marian Kurylo, ukrajinský duchovní
Ačkoliv policie národnost zadržených cizinců nechce uvádět, pozvala na jednání i ukrajinského duchovního Mariana Kuryla.
„Chci ujistit, že Ukrajinci a obzvlášť uprchlíci tady žádnou hrozbu pro Romy nenesou,“ říká Kurylo, který žije v České republice sedm let, dodává, že za tu dobu nic podobného nezažil: „V každém státu jsou dobří i zlí lidé. Neříkám, že nemohlo k něčemu dojít. Jsou i zlí Ukrajinci a mohlo k něčemu dojít. Tím pádem ale nemůžeme soudit podle jednoho případu všechny Ukrajince.“
Podobně mluvil i náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice): „Za tu dobu od válečného konfliktu nezaznamenali naši terénní sociální pracovníci, náš romský poradce, že by docházelo k nějakým střetům mezi těmito dvěma komunitami.“
Rychtecký dodal, že radnice bude pokračovat v preventivních programech a plánuje i častější setkávání se zástupci neziskových organizací a menšin na území města.
„Já věřím tomu, že k žádné další eskalaci nedojde. My jsme se i dohodli, že městská i státní policie v lokalitě zvýší počet preventivních obchůzek, aby pocit bezpečí byl pro obyvatele maximální,“ říká Rychtecký.
Všichni účastníci kulatého stolu se shodli na tom, že v Pardubicích nehrozí nikomu žádné nebezpečí, není tady žádný vyhrocený vztah mezi Ukrajinci, Romy ani většinovou společností.
Související
-
Jeho zbraní je modlitba. Duchovní Marian Kurylo bojuje za Ukrajinu po svém
Kostelík Panny Marie Sedmibolestné se stal hned po vpádu Ruska na Ukrajinu nejnavštěvovanějším kostelem v Pardubicích. Stovky lidí tam nosily věci pro Ukrajinu.
-
V Pardubicích začalo v nových prostorách fungovat centrum pro uprchlíky
V Pardubicích začalo v nových prostorách fungovat centrum Kalyna, které pomáhá ukrajinským uprchlíkům. Opravy trvaly 4 měsíce, vyšly na 550 000 korun. Prostory patří městu.
-
Policie má zájem, aby v jejích řadách pracovali i příslušníci menšin včetně Romů
Už jste někdy slyšeli slovo menšinář? U policie je to styčný důstojník pro menšiny, který řeší různé problémy, působí preventivně a buduje důvěru mezi policií a menšinami.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
-
ONLINE: Výzkumníci zjistili totožnost více než 300 ukrajinských dětí deportovaných do Ruska
-
‚Ofenziva, která překvapila všechny.‘ Co se děje v Sýrii? Proč došlo k eskalaci? A jaký bude další vývoj?