Před 61 lety hovořil v československém rozhlasu Max Brod o svém příteli Franzi Kafkovi a jeho díle

30. květen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Spisovatel, publicista, překladatel, hudební skladatel a básník Max Brod | Foto: Profimedia

Sousedé 30. května 2025

V rubrice archivní návraty si tentokrát pustíme unikátní nahrávku z roku 1964. Spisovatel a překladatel Max Brod vzpomíná na svého přítele Franze Kafku.

Max Brod tehdy přijel do Prahy z Izraele, kde žil, aby v Památníku národního písemnictví pronesl projev na zahájení výstavy Franz Kafka – Život a dílo. O svém pohledu na Kafku a jeho dílo řekl pár slov také v německojazyčném vysílání československého rozhlasu, kde s ním hovořil redaktor Viktor Saxl.

V druhé části pořadu se věnujeme programu na záchranu chátrajících hrobů někdejších německých obyvatel českých zemí. Souhlas s tímto programem vyslovila na konci května vláda České republiky. Vydali jsme se na tiskovou konferenci, abychom zjistili podrobnosti.

K péči o hroby někdejšího německého obyvatel českých zemí se Česká republika zavázala už v roce 1992 v česko-německé smlouvě o dobrém sousedství. Teprve až nyní se začne tento závazek naplňovat na vládní úrovni.

Připraveno je zatím 10 milionů korun, které budou vyčleněny z rozpočtu ministerstva pro místní rozvoj, další financování bude v novém programovém období zajištěno z evropských fondů. Mělo by jít o dvacet milionů každý rok, které se budou rozdělovat formou dotací.

Německé hroby jsou většinou ve velmi špatném stavu, a to nejen kvůli zanedbání péče a následnému chátrání, ale i proto, že leckdy sloužily jako zdroj stavebního materiálu. Situací se zabývá pracovní skupina, která byla při úřadu vlády založená už v roce 2016.

Oprava hrobů bývalých německých spoluobčanů je nejen aktem piety, ale také zachování kulturního dědictví a posílení místní identity, která právě v pohraničí, kde je těchto hrobů nejvíce, stále chybí.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko