Přívrat 17.10.2010

17. říjen 2010

Nedělní rozhlasové Posvícení zavítá do Přívratu, obce ležící na půli cesty mezi Litomyšlí a Českou Třebovou. Přívratští nedávno oslavili 555 let od první písemné zmínky a při té přiležitosti uspořádali vůbec první setkání rodáků. Z těch významných z dávné minulosti připomeňme houslistu a ředitele pražské konzervatoře Antonína Bennewitze. On byl také členem komise, která na sklonku 19. století udělila skladateli Karlu Kovařovicovi první cenu za operu Psohlavci. Je náhoda, že Kovařovic své dílno dokončil právě v Přívratu, Bennewitzově rodišti. O tom, ale i o spolkovém životě a památkách obce se více dovíte již tuto neděli v rozhlasovém Posvícení.

Rozhlasové Posvícení vás tentokrát pozvalo do Přívratu. Tato obec leží zhruba v polovině cesty z Litomyšle do České Třebové a více už posvícenský redaktor Lukáš Peška.

Ještě jednou se podíváme do obce Přívrat u České Třebové, kde natáčel rozhlasové Posvícení Lukáš Peška. Můžete se těšit na povídání s předsedou Becherovy strany lidu.

autor: Lukáš Peška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.