Přívrat 17.10.2010

17. říjen 2010

Nedělní rozhlasové Posvícení zavítá do Přívratu, obce ležící na půli cesty mezi Litomyšlí a Českou Třebovou. Přívratští nedávno oslavili 555 let od první písemné zmínky a při té přiležitosti uspořádali vůbec první setkání rodáků. Z těch významných z dávné minulosti připomeňme houslistu a ředitele pražské konzervatoře Antonína Bennewitze. On byl také členem komise, která na sklonku 19. století udělila skladateli Karlu Kovařovicovi první cenu za operu Psohlavci. Je náhoda, že Kovařovic své dílno dokončil právě v Přívratu, Bennewitzově rodišti. O tom, ale i o spolkovém životě a památkách obce se více dovíte již tuto neděli v rozhlasovém Posvícení.

Rozhlasové Posvícení vás tentokrát pozvalo do Přívratu. Tato obec leží zhruba v polovině cesty z Litomyšle do České Třebové a více už posvícenský redaktor Lukáš Peška.

Ještě jednou se podíváme do obce Přívrat u České Třebové, kde natáčel rozhlasové Posvícení Lukáš Peška. Můžete se těšit na povídání s předsedou Becherovy strany lidu.

autor: Lukáš Peška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.