Přívrat 17.10.2010

17. říjen 2010

Nedělní rozhlasové Posvícení zavítá do Přívratu, obce ležící na půli cesty mezi Litomyšlí a Českou Třebovou. Přívratští nedávno oslavili 555 let od první písemné zmínky a při té přiležitosti uspořádali vůbec první setkání rodáků. Z těch významných z dávné minulosti připomeňme houslistu a ředitele pražské konzervatoře Antonína Bennewitze. On byl také členem komise, která na sklonku 19. století udělila skladateli Karlu Kovařovicovi první cenu za operu Psohlavci. Je náhoda, že Kovařovic své dílno dokončil právě v Přívratu, Bennewitzově rodišti. O tom, ale i o spolkovém životě a památkách obce se více dovíte již tuto neděli v rozhlasovém Posvícení.

Rozhlasové Posvícení vás tentokrát pozvalo do Přívratu. Tato obec leží zhruba v polovině cesty z Litomyšle do České Třebové a více už posvícenský redaktor Lukáš Peška.

Ještě jednou se podíváme do obce Přívrat u České Třebové, kde natáčel rozhlasové Posvícení Lukáš Peška. Můžete se těšit na povídání s předsedou Becherovy strany lidu.

autor: Lukáš Peška
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová