Prof. MUDr. Milan Adam

18. březen 2006
r_2100x1400_regiony.png

Vlastní prestižní cenu UNESCO. První ministr školství když čas trhnul oponou. Světový odborník v oboru revmatologie, specielně v oboru biochemie pojivových tkání. Své výzkumy nám v humoru přiblížil slovy "jezte kolagen, nebudou vás bolet klouby - a co je kolagen - třeba kližka, chrupavka v mase."

Sám vynalezl podstatu geladrinku pro českou firmu. A přestože vydupal doslova z hlíny novou budovu Revmatologického ústavu v Praze Na Slupi, rád se vrací do Pardubického kraje - rodiče pocházejí z Chotěboře, pan profesor se narodil v Pardubicích u Bubeníkových sadů.

Prof. MUDr. Milan Adam
0:00
/
0:00

Tentokrát jsme byli pozváni nejen do Pardubic, ale i do laboratoří a pracovny prof. M. Adama v Praze. I ve svém vysokém věku 75 let každý den přichází do ústavu, sleduje vývoj, jeho slovo platí. Všude, kam jsme vešli, jsme cítili úctu a lásku. Pan prof. Adam znal všechny lékaře, vědce, věděl jak pracují a o čem bádají, dokonale ovládal všechny přístroje - i s nejmodernějším PC! Hovořil o polymerech - obklopují nás. Jaroslavovi Svěcenému vysvětlil, že jeho smyčec je polymer i dřevo na housle. A pak jsme hovořili o práci v cizině, o hudbě, kterou M. Adam potřebuje, o umění, obrazech, které zdobí pracovnu, ale hovor se stále vracel k ústavu, k práci a že bylo co poslouchat!

Místo, které pan prof. M. Adam nikdy neopouští na dlouho, jsou laboratoře a pracovna Revmatologického ústavu v Praze Na Slupi.

Spustit audio
autor: Jana Davidová-Kracíková