Rozhledna Na Vyhlídce v Nové Vsi nabízí nejen výhledy, ale v každém ze šesti pater i jednu expozici

4. září 2024

Největší audioportál na českém internetu

Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 27,5 metru nad zemí | Foto: Petra Štrymplová, Český rozhlas

Na rozhlednu Na Vyhlídce nás vzala její správkyně Jitka Vaculová

Šestipatrová rozhledna Na Vyhlídce v Nové Vsi na Rýmařovsku byla postavena v roce 2014. Její jádro tvoří železobeton, plášť je ze dřeva. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 27,5 metru nad zemí. Z té je krásně vidět nejen celé město Bruntál, ale i vrcholy Jeseníků a za dobré viditelnosti i vzdálené Beskydy a někdy i ještě vzdálenější Vysoké Tatry.

V pokladně rozhledny potkáte usměvavou průvodkyni Jitku Vaculovou. Ta zná velmi dobře i místní historii. „Letos máme takové menší výročí, protože věž byla otevřena pro veřejnost 1. června 2014, takže teď je to deset let. V přízemí máme malé muzeum. Hasiči si tam udělali výstavku. A pak tu ukazujeme staré věci, které se dnes dají najít na půdě. Hlavně pro mladé je to zajímavé,“ usmívá se Jitka Vaculová.

Výstup na vyhlídku zpestřují malé expozice, každé patro má jiné téma. „Tady máme výstavku o památných stromech, protože Dolní Moravice je obec památných stromů a tím nejvzácnějším je Hadí královna. Pak tu máme informace o tom, jak se tady dolovalo. Třeba v dole Boží dar směrem na Soukennou. Ta se kdysi dokonce nazývala Stříbrnou horou,“ dodává průvodkyně a ukazuje ve vitríně vzorky hornin.

Cestou vzhůru na vyhlídkovou plošinu míjíme další informační panely. Tentokrát věnované přírodě Jesenicka. „Aby si děti uvědomily, co všechno můžou v Jeseníkách vidět. Je tu znak chráněné krajinné oblasti se zvonkem vousatým,“ ukazuje Jitka Vaculová.

Rozhledna nabízí i minivýstavu o zdejších salaších a chatách

Vzpomínka na rekord Emila Zátopka

O kus výš je odkaz na lyžování. Kromě připomínky Jesenické sedmdesátky jsou zde informace o skokanských můstcích, které ve zdejších kopcích kdysi fungovaly. „Byly jak v Malé Morávce, tak i v Karlově Studánce, na úbočí Pradědu i ve Staré Vsi u Rýmařova. A v roce 1932 se zde konalo mistrovství světa ve skocích na lyžích,“ popisuje průvodkyně.

Poslední mezipatro před výstupem na ochoz je věnované atletickým legendám, zejména manželům Zátopkovým. A najdete tu i pozoruhodný exponát. „Když se boural vítkovický stadion, na kterém Emil Zátopek udělal první světový rekord v běhu na deset kilometrů, dovezl nám můj švagr ty obrubníky,“ ukazuje Jitka Vaculová artefakt popsaný cedulkou odkazující na datum 11. 6. 1949. Mezi turisty prý vyvolává údiv.

Zajímavý exponát v interiéru rozhledny

Obrys Vysokých Tater

Z vyhlídkové plošiny je možné se rozhlédnout daleko do kraje. Orientovat se lze podle cedulí s popisky. Jitka Vaculová má místopis v malíčku: „Tady se díváme na Ostružnou a Soukennou, to je oblast toho bývalého dolování. A vidíme část Malé kotliny a hřeben, který se pak táhne do Velké kotliny. Když postoupíme, vidíme Vysokou holi a vpravo Temnou.“ Všechno to jsou turistické a lyžařské terény.

Při dobré viditelnosti jsou vidět beskydské vrcholky a jednou dvakrát do roka je možné spatřit i Tatry

„Bohužel Vysoká hole nám zakrývá vrchol Pradědu, často jsou z toho návštěvníci zklamaní. Vpravo je ale při dobrém počasí vidět špička vysílače. Pak se to svažuje k Bruntálu, na straně bruntálské Uhlířský vrch s kostelíkem a vpravo od něj Velký a Malý Roudný, zbytky sopečných útvarů. Za nimi pak ještě Venušina sopka. A ta silueta vpravo je Slunečná, nejvyšší hora Nízkého Jeseníku,“ popisuje průvodkyně. Za dobrého počasí dohlédnete beskydské vrcholky a jednou dvakrát do roka je možné na obrysu spatřit Vysoké Tatry, to je prý unikum.

Rozhledna Na Vyhlídce je otevřená od května do června o sobotách a nedělích, o prázdninách je přístupná pět dní v týdnu. Září a říjen nabízí turistům víkendy a zbytek roku je návštěva možná po telefonické domluvě.