Silničáři staví kruhový objezd mezi Pardubicemi a Sezemicemi. Napojí Spojil a zpomalí dopravu

23. květen 2024 12:25

Od teď až do konce srpna musí řidiči na hlavním tahu z Pardubic do Sezemic počítat se zdržením a kolonami. Na výpadovce I/36 u odbočky na Spojil brzdí provoz stavba nového kruhového objezdu a s dočasným omezením tam musí počítat i chodci a cyklisti.    

Stávající křižovatka s odbočkou do obce Spojil je z jedné poloviny uzavřená a provoz tady v jednom jízdním pruhu řídí kyvadlově. „Jsme vlastně v první etapě stavby okružní křižovatky, která by měla pomoci zejména obyvatelům Spojilu k tomu, aby se mohli bezpečně napojit na silnici I/36, která spojuje Pardubice a Sezemice. Můžeme vidět, že zhotovitel už provedl úvodní frézování,“ říká Vojtěch Mareš z pardubického ŘSD.

Uzavřený je také úsek cyklostezky, je ale nahrazený objízdným koridorem pro pěší a pro cyklisty. „MHD by měla v průběhu celé stavby být zajištěna, neměly by tam být žádné změny pro obyvatele Spojilu,“ říká Mareš.

Cestující MHD ale musí kvůli tvořícím se kolonám počítat s možným zdržením. A komplikace hned tak neskončí. Stavba nové okružní křižovatky bude pokračovat po etapách a potrvá přes tři měsíce. „Bude vystavena polovina kruhového objezdu, která když bude zhotovena, bude na ni převeden provoz a přistoupí se k výstavbě druhé půlky,“ vyvětlil Mareš.

Napojení Spojilu i zklidnění

Podle něj tu nový kruhový objezd ale nestaví jen kvůli obci Spojil, dopravní stavba by měla mít i pozitivní vliv na zklidnění dopravy po zprovoznění nedalekého obchvatu Sezemic, coby budoucího napojení Pardubic na dálnici D35.

Silničáři budují novou okružní křižovatku mezi Pardubicemi a Sezemicemi

„Z hlediska bezpečnosti to bude určitě vítaný zklidňující prvek před vjezdem do Pardubic přímo na Dubinu, protože auta pojedou rychle, obchvat Sezemic bude určitě komfortní silnice.“

Provoz je na Hůrkách řízený kyvadlově, přes den pracovníky stavby, večer a v noci pak světelnou signalizací. Stavba by měla být hotová do konce srpna a podle ŘSD bude stát 21 milionů bez DPH.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související