Školský zákon agitování politků ve školách zakazuje

31. květen 2004

Současný školský zákon agitování politiků na půdě škol zakazuje. Neříká ale přesně, co agitace je a co není. Mnoho ředitelů si v dobré víře kandidáta do školy pozve, politici však těží z toho, že případný postih za porušení školského zákona hrozí právě jen řediteli, a ne jim. Ředitel pardubického gymnázia Dašická Josef Kubát je proto ostražitý, ve volebním období by besedu s kandidátem neumožnil.

"Pokud by to bylo teď před volbami, tak já jsem přesvědčen, že škola má být apolitická, v této předvolební době na sto procent nebudu žádnou besedu povolovat nebo uskutečňovat. Jinak když to bude v průběhu funkčního období, to je o něčem jiném. Někdy je dobré, když jsem přijde odborník, který se zabývá politikou, zahraničník, který se zabývá ústavním právem, který se zabývá protidrogovou legislativou. To si myslím, že je dokonce oživení pro studenty a vždy si hlídám, aby to nebylo před volbami, protože, ještě jednou zdůrazňuji, škola je apolitická. Politika do školy nepatří."

gymnázium Pardubice
autor: KOC
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.