Slovo má magickou moc. V rétorických laboratořích trénujeme kvalitní mluvu, říká Jan Přeučil
Jan Přeučil je herec, pedagog a uznávaná autorita v oboru rétoriky. Známý je jako herec záporných postav, ale ve skutečnosti je zábavným vypravěčem, milým člověkem a rozeným gentlemanem s noblesním vystupováním a typickým kloboukem. „Klobouků mám přesně tolik, kolik je mi let,“ směje se.
Počet klobouků se tedy zatím zastavil na počtu 87. „Poslední mi koupila moje milovaná Evička, když jsme byli v Řecku. K nošení klobouků mě inspirovali moji rodiče, nosil je tatínek i maminka.“
Láska ke kloboukům
„Vzpomínám si na zajímavou myšlenku učitelky zeměpisu, která, když se s námi studenty ve škole loučila, říkala: Přátelé, nezapomeňte v životě na jednu věc. S kloboukem v ruce projdeš celým světem!“
„Dneska, když si klobouk vybírám, tak z něj musím mít dobrý pocit. Klobouk musíte posadit na hlavu a mít dobrý pocit, když smeknete. Není to jen tak mít dobrý klobouk, ten musí být součástí vašeho já. Výběr trvá různě dlouho, podle situace. Moje Evička chodí se mnou a radí mi.“
Herecké gentlemanství
V roce 1956 byl Jan Přeučil přijat na DAMU a jeho hlavním profesorem byl Radovan Lukavský. „On nás vychovával k takovému hereckému gentlemanství, kterého jsem velkým vyznavačem.“
Herecké gentlemanství se podle něj ale vytrácí. „Herec je nositelem kultury a měl by lidem ukazovat krásu života. Nechci se nikoho dotýkat, ale bohužel dnešní mladá generace by v tomto měla víc zapracovat. Není to zkrátka v té rezonanci, v jaké by to mělo být.“
Rétorické laboratoře
Jan Přeučil je také uznávaným rétorem, který se do rétoriky zamiloval už na DAMU. „My jsme tam měli individuální hodiny jevištní řeči. Naše profesorka nám dávala recepty, jak krásně, srozumitelně, aktivně, dynamicky a kvalitně hovořit. Ve mně to vyvolalo takovou odezvu, že se té rétorice věnuji dodneška.“
Pořádá i tzv. rétorické laboratoře, kde ukazuje, jak si uvědomovat krásu českého jazyka. „Víte, slovo má magickou moc. Děláme tam hlavně praktická cvičení, jak dokonale, kvalitně hovořit. Je to otázka dýchání, rezonance, srozumitelnosti, artikulace, to všechno se musí trénovat,“ dodává v pořadu Alex a host.
Má nějaký rituál před tím, než vstoupí na jeviště? Jak vzpomíná na svou první ženu Štěpánku Haničincovou? Co dělá, když má volno? Poslechněte si v záznamu pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka