Sokolov odkoupí od soukromého majitele domy v Nádražní ulici. Nájemníci se musí vystěhovat

5. září 2022

Nádražní ulice patří dlouhodobě mezi problémové lokality města. Obyvatelé by se měli vystěhovat nejpozději do pěti měsíců od podpisu smlouvy, kterou město uzavřelo na začátku září. Starousedlíkům radnice plánuje najít nové bydlení. Ti ale zatím konkrétní informace nemají a bojí se, co s nimi bude.

Paní Gruberová bydlí v Sokolově celý život. Problémy podle ní začaly, když přišli lidé z jiných regionů a krajů:

„Žádali jsme pana Berku, aby zasáhl a udělal tady pořádek. Jenže jeho to nezajímá, jde mu jen o pronájem. Taky je to jeho chyba.“

Tedy ačkoliv jste upozorňovali majitele bytů na to, že to nefunguje, nereagoval. Víte nyní, co se bude dít dál?

„Pořádně nevíme. Pan Berka říkal, že přijde a bude se to řešit. Já se tu narodila, bydlím tu celý život. V občance mám Sokolov. Děti se mi tady narodily. A co teď mám dělat? Já nechci jít ze Sokolova, ze svého rodného města. Kam bych měla jít? Děti sem chodí do školy.“

Víte, kolik místních tady dlouhodobě žije?

„Už jen minimum, hodně lidí se odstěhovalo.“

„Odešli kvůli těm novým, kteří tu začali dělat bordel.“

„Slušní lidé odešli. Zůstali starousedlíci, kteří ale na tokové množství lidí nestačí. Teprve teď tady tomu začali říkat osada. Po tolika letech! Přitom to vždycky byla Nádražní ulice.“

Helga Ferencová pracuje jako asistentka prevence kriminality v Sokolově už sedm let. Vy pravidelně docházíte i sem, do Nádražní ulice…

„Za tu dobu, co tu působím, se to změnilo k horšímu. Někdo tu bydlí měsíc, jiný dva měsíce, v bytech po sobě nechávají bordel. Nově příchozí to vyhazují ven, nejsou tu žádné kontejnery, proto tu vznikla obrovská skládka. Starousedlíci byli super, ale nově příchozí představují problém.“

Tuny odpadků se hromadí u zdevastovaných domů v sokolovské Nádražní ulici

U domu hlídá a zároveň uklízí bývalou skládku pan Daňo, který tu bydlí už pět let.

„Je to už trochu lepší. Bordel dělají děti, třeba papírky, ale já to po nich hned uklízím.“

Domy, ve kterých bydlíte, by mělo odkoupit město a vy byste se potom do pěti měsíců měli vystěhovat. Víte už, jestli zůstanete v Sokolově nebo co budete dělat?

„Ještě nevím. Máme se ženou osm dětí.“

V pěti vchodech, které by město mělo odkoupit, žije v současnosti zhruba 150 lidí. Podle jednatele městské společnosti Sokolovská bytová Erika Klimeše, chce radnice starousedlíkům pomoci.

„Ke každému nájemníkovi budeme individuálně přistupovat a snažit se pro ně najít místo. Neříkám, že pro všechny v Sokolově. Pokud k městu mají vztah, chodí do práce a nezatěžují město či jeho organizace nějakými dluhy, určitě s nimi budeme pracovat.“

Radnice uzavřela smlouvu se soukromým majitelem, podle které by do pěti měsíců měly být objekty bez nájemníků.

„Není to tak, že podepíšeme smlouvu a lidé se musí vystěhovat, jsou tam zákonné lhůty. Také to není jen o vystěhování, ale i o administrativě, která souvisí s odhlášením odběrů, s odhlášením lidí z trvalého bydliště, atd. Domluvili jsme se proto na pěti měsíční lhůtě, aby v době předání byla nemovitost po všech stránkách čistá.“

autor: Ivana Sedláčková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.