Staré tisky si mohou uživatelé volně prohlížet na internetu

25. květen 2005

Firma, která se zabývá digitalizací rukopisů, umístila na web již jeden a půl tisíce digitalizovaných starých tisků, map, obrazů a podobných vzácných památek. Součástí databáze se v poslední době stala i Dalimilova kronika. Na projektu, který nese název Memoria, se podílí Národní knihovna České republiky. Jakým způsobem lze tyto staré tisky prohlížet, prozradí zástupce berounské firmy AiP Štěpán Černohorský.

"Ve svém prohlížeči zadá adresu www.memoria.cz a dostane se na úvodní stránku projektu Memoria, kde má možnost se seznámit s aktuálními informacemi, co v databázi přibylo, jakým způsobem projekt funguje, odtud má možnost vstoupit do katalogu, kterému říkáme Manuskriptorium. Je možnost se nalogovat, ale i bez loginu se badatel takhle běžně z internetu může dostat ke kompletním bibliografickým informacím, může provádět rešerže a na úrovni obrazu má přístup ke kompletně digitalizovaným dokumentům na úrovni náhledových obrazů."

práce
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.