Středeční Noční Linka: Stál jsem na prknech, která znamenají svět

3. srpen 2022

Jestlipak jste i vy někdy zkoušeli hrát divadlo, scénku, třeba v rámci nějaké společenské hry? Hrávali jste divadlo jako děti ať už ve škole nebo třeba o prázdninách na táborech? Jak jste se cítili před publikem ve své roli? Máte komediálního ducha? A nebo by vás před obecenstvo kvůli trémě nikdo nedostal? Patřil k divadelníkům, třeba ochotnickým, někdo z vašich předků?

V dřívějších dobách lidé rádi hráli ochotnické divadlo. Bavili se jím děti i dospělí, ulehčovalo jim mnohdy jejich těžké životní osudy, mohli v něm vyjádřit svou nespokojenost s děním ve společnosti. V současné přetechnizované době se hlavní okruh zájmů velké části lidí přesunul před monitory počítačů, nebo televizí. Také kontakty mezi lidmi jsou často zprostředkovány jen přes facebook a mobilní telefon. Přesto i dnes najdeme skupinky lidí, které se ve svém volném čase a bez nároku na honorář, schází, aby bavili sebe i okolí. Ti odvážnější pak předvádí, jaké sociální neduhy se vyskytují v běžném životě každého z nás.
K divadlu a scénkám se běžně dostávají děti v mateřských a základních školách a určitě je to moc dobře. Vždyť pokud vystoupíte v dětském věku na jevišti, můžete si vyzkoušet, jak jste na tom s přesvědčivostí, se sebevědomím. Dokážete vtáhnout publikum do děje? Získat si sympatie? Umíte sdělit svůj názor, aby obecenstvo bylo přesvědčeno, že to co říkáte, je to správné a důležité? Divadlo lidé hrávají třeba i v rámci tak zvané arteterapie a mohou si takto na nečisto vyzkoušet některé životní role. A znám partu lidí, kteří připravují inspirující představení, které většinou končí velkou legrací, pro ty, kteří slaví narozeninové jubileum, zkrátka jsou kreativní a rádi se baví.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?