Tipy na víkend v Pardubickém kraji: Hradubický běh a na kolech na zámek i do kostela

9. květen 2024

Kam o víkendu? Máme pro vás tipy na zajímavé výstavy i akce. Přijďte se podívat na výstavu kočárků a autíček do vysokomýtského muzea, prohlédněte si památné kostely na Pardubicku nebo si poslechněte druhý Svatojakubský koncert v Přelouči.

 

Na komentovanou prohlídku výstavy Kluci a holky na čtyřech kolech můžete zajít v pátek do Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Uvidíte tam historické i novodobější kočárky a stará šlapací autíčka. Prohlídka začne v 16:30.

Na kole za historií

Na cestu za památnými kostely na Pardubicku se můžete vydat v sobotu. Účastníci se sejdou v 8:30 na nádvoří pardubického zámku, odkud na kolech vyrazí do kostela svatého Jiljí v Pardubičkách a přes další zastávky až na zámek ve Starých Čívicích. Trasu najdete na stránkách www.vcm.cz.

Dva starty, jeden cíl

Hradubického běhu se můžete zúčastnit v sobotu. Závodníci odstartují v 10 hodin na dvou místech najednou. V Pardubicích je start v Poděbradské ulici a v Hradci Králové v Lipkách. Cíl je pak na půli trasy v Čeperce. Registrovat se můžete na stránkách www.ph7.cz nebo přímo na místě.

Barokní Chrudim

V neděli se můžete vydat na prohlídkový okruh po Chrudimi. Průvodce zájemce provede historickým centrem města a zaměří se na barokní sochy, jako je Sloup Proměnění Páně. Sraz je ve 14 hodin u Muzea barokních soch.

Muzeum barokních soch v Chrudimi

Závěrečný koncert ve Skutči

Poslední koncert festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč bude v neděli. Poslechnout si ho můžete v Kulturním klubu Skuteč. Od 16 hodin tam zazní skladby z oper Rusalka od Antonína Dvořáka a Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany.

Varhany, flétny a zpěv

Druhý Svatojakubský koncert si můžete poslechnout v neděli v přeloučském kostele svatého Jakuba. Zpěvačka Ivana Veberová zazpívá za doprovodu místních vzácných varhan spolu s příčnou a zobcovou flétnou. Koncert začne v 18 hodin.

Hračky v muzeu

V neděli bude v Městském muzeu a galerii Polička vernisáž výstavy Příběhy dřevěných hraček. Od 16 hodin se můžete těšit na loutkové představení o Popelce nebo výrobu a zdobení dřevěných hraček. Kromě tradičních lidových exponátů jsou připravené i hračky moderní a umělecké.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.