Transfúzní stanice ve Svitavách začala používat novou techniku

10. říjen 2002

Transfúzní stanice ve Svitavách začíná v těchto dnech používat novou odběrovou techniku. Jde o cílený odběr jedné složky nejpotřebnější krve. Jak tvrdí primářka oddělení Dagmar Veselá, přínosem této technologie je především vyšší kvalita a bezpečnost transfúzního přípravku:

"?a také menší zátěž pro dárce, protože tím, že odebíráme jenom tu složku, kterou potřebujeme, tak toho dárce méně vyčerpáváme. Takže v případě plazmy může dárce darovat až desetkrát do roka. V případě krvinek jenom dvakrát do roka, abychom neochuzovali organismus o železo. Hlavní je to, že odběr vlastní probíhá pomaleji, že kompenzujeme dárci ztrátu, takže po těchto odběrech je podstatně méně nevolnosti než při normálních odběrech

nemocnice - transfůzní oddělení
autor: PAV
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.