Tyršovy sady v Pardubicích jsou Parkem roku 2019, ocenění mají i Praha a Zlín
Vítězem soutěže Park roku 2019 se stala revitalizace Tyršových sadů – Podzámeckého parku v Pardubicích. Druhým místem porota ocenila dvě díla: Čelakovského sady v okolí Národního muzea v Praze a Velískovu zahradu ve Zlíně. Třetí místo získala obnova centrální části Královské obory Stromovka v Praze.
O titul Park roku 2019 se ucházelo čtrnáct parků, což je nejvíce v historii odborné soutěžní přehlídky, kterou pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně již od roku 2003. Členové odborné poroty hodnotili přihlášené parky v polovině září.
Projekt Tyršových sadů vzešel z veřejné architektonické soutěže. Cílem projektu bylo přetvořit prostor, který sloužil jako park již ve třicátých letech minulého století, v soudobý městský park, obnovit jeho vztah k zámku, a při tom respektovat historický i přírodní charakter prostoru.
Autoři projektu Tomáš Jiránek a Marek Lehmann spojili centrum města s parkem dvěma zásadními zásahy. Na jihozápadě vnáší městský kontext do parku výrazná promenáda, která propojuje centrum města s nábřežím Labe. Na jihovýchodě je centrální náměstí s parkem srostlé novým velkorysým schodištěm s širokými stupni.
V parku se prolínají dvě vrstvy – přírodní a kulturní. Městský intenzivní park je prostorem pro aktivní relaxaci, zatímco přírodní část – vodní biotop je koncipována tak, že člověk se zde stává tichým pozorovatelem. Z Labe je voda přiváděna do parku novým potokem a ta stává zdrojem závlahové vody. Potok cirkuluje parkem a vrací se zpět do řeky.
Park, který žije
Cesty jsou z různých materiálů a povrchů. Kostru v parku tvoří mlatové cesty, materiálem promenády je hlazený beton a dřevo, které zjemňují záhony trvalek a nově vysázené i stávající stromy.
Ocelová pergola s membránovým zastřešením prostor zastiňuje a posezení umožňují atypické lavice vyrůstající přímo z plochy dřevěných chodníků v betonové promenádě. Z východní strany na promenádu navazuje přírodně-krajinářský park a ze západu zase část s herními prvky pro děti i dospělé. Občerstvení najdou návštěvníci v dvoupodlažní prosklené parkové kavárně a nově i v kiosku bezprostředně navazujícím na severní okraj parku.
Obyvatelé Pardubic si do opravených Tyršových sadů během čtyř let od otevření najdou cestu čím dál častěji. Zatímco před rekonstrukcí dělaly osamocenému návštěvníkovi společnost jen rozlámané lavičky, kaluže a odpadky, teď je park místem, kde se lidé rádi setkávají a chodí sem na procházky a pikniky. Na jaře a v létě je park plný lidí, kteří na trávě a na lavičkách odpočívají nebo si přijdou zasportovat.
Související
-
Pardubické Tyršovy sady mají provozní řád, který nemusíte dodržovat
Pardubické Tyršovy sady začaly žít novým životem. A lidé do nich chodí za každého počasí. Chovat by se tam měli slušně, na což myslí i provozní řád parku. Najdete h...
-
Z pardubických Tyršových sadů už zmizelo skoro třicet stromů
Skoro tři desítky stromů v nedávno zrekonstruovaném parku většinou uschly a město je muselo nechat pokácet.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Sněmovna schválila novelu energetického zákona Lex OZE III. Někdo je spokojen, někdo zuří
-
Plaga: Ministr Bek je tragický. Babiše chci znovu přesvědčit, že se investice do školství vyplatí
-
ŽIVĚ: Sparta zabojuje o body v Lize mistrů proti Feyenoordu. Radiožurnál Sport odvysílá přímý přenos
-
Vývoj v Sýrii je ztrátou pro Kurdy. Svět zapomíná, že Turecko okupuje tamní území, říká vojenský analytik