Údolí u Javorníku na Olomoucku ukrývá unikátní vápenku z počátku 19. století
Kraji pod Rychlebskými horami na Olomoucku se odpradávna říká kraj žuly a mramoru. Stopy po těžbě a zpracování nerostů zde najdeme na každém kroku. Třeba při silnici z centra Javorníku směrem do Travné, kde se ani ne kilometr za Javorníkem ukrývá nejstarší šachtová vápenka Olomouckého kraje.
K vápence se turisté mohou vydat přes místní část Javorníka nazývanou Podměstí. Prakticky hned za posledními domy se v malebném údolí, vyhloubeném Javornickým potokem, objeví unikátní stavba připomínající kruhovou baštu jakéhosi středověkého hradu.
Ještě před deseti lety byla v žalostném stavu. Vyrůstaly z ní vzrostlé stromy, zdivo se na několika místech řítilo a šachta byla zaplněná sutí a odpadky. Naštěstí Lesy České republiky, kterým nejen pozemek, ale i samotná stavba patří, nechaly celou stavbu vyčistit a opravit. Vzniklo tak pozoruhodné místo odhalující zase něco víc z bohaté historie tohoto koutu Slezska.
Těžba vápence probíhala na tomto místě již velmi dávno, a to i přesto, že je při letmém pohledu na geologickou mapu zdejšího regionu vidět, že zde tvoří jen několik málo ostrůvků. Přesto existují zmínky o těžbě nejen z Javorníku, ale také z Bílé Vody či z nedalekého Zálesí.
Stará štola tvoří dnes pozoruhodný skalní převis
Lom pro tuto vápenku se nachází přímo nad ní. Dá se k němu vystoupat po poměrně slušné cestě, na které turisté míjí pozoruhodný zbytek někdejšího tunelu, kterým se z lomu navážel materiál k vápenné peci. Část štoly je zasypaná, druhá se zčásti zřítila a její druhá polovina tvoří pozoruhodný skalní převis. Noví obyvatelé zdejšího kraje mu říkají Dračí tlama a romantikům toto místo často slouží k provizornímu přenocování.
Z lomu dovezený materiál byl vsazován horním otvorem do pece. V dolních klenutých otvorech fungovalo topeniště a tudy se vybíralo i vypálené vápno. Jednoduché a důmyslné zařízení v podobném stylu najdeme i jinde v Olomouckém kraji. Asi nejbližší je zrekonstruovaná šachtová pec v nedalekých Velkých Kuněticích.
V Javorníku dodnes zůstal objekt pece ve tvaru komolého kužele, vystavěný z lomového kamene s vnitřní cihelnou vyzdívkou šachty. Chátrající objekt byl v majetku města až do roku 1945, poté byl zkonfiskován státem a dostal se do majetku Lesů ČR. Ty po roce 2000 začaly s postupnou opravou, která nakonec spolkla přes 800 tisíc korun. Vzniklo ale pozoruhodné místo, které rozhodně stojí za vidění. Příjemný plácek kolem s lavičkami doslova láká k odpočinku a kromě toho se zde turisté mohou z informačních tabulí dozvědět mnoho zajímavého z historie vápenky i okolního kraje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici
-
Ve městě se špatně dýchá, kouř je cítím i bytě. Život v zasažených čtvrtích se zastavil, popisuje Čech v LA
-
Nevidomá máma Alena: Čas na školku dozrál, dcera si beze mě už poradí líp
-
Facebooková sbírka na pětiletou dívku s rakovinou? Nejspíš podvod, varují odborníci