Uničovská šatlava je muzeem vězeňství. Dodnes v ní sedí povětrná ženština
Nevelký, pěkně upravený domek se středověkým vzezřením, s malým dvorkem ukrytým za vysokou zdí, patří k pozoruhodným památkám na městské právo v Uničově na Olomoucku. Kdysi totiž právě zde, v Příční ulici fungovala městská šatlava, která se před časem proměnila v muzeum vězeňství.
Počátky uničovské šatlavy sahají patrně do druhé poloviny 16. století. Budova zde prokazatelně stála v polovině století 17., neboť dochovaný plán města ji už na tomto místě zachytil. Dalším důkazem je i název ulice, ve které budova stojí. Už v roce 1610 se ulici říkalo Šerhovní, podle spojení šatlava - šerhovna.
Budova prošla složitým stavebním vývojem. Její nejstarší části jsou raně barokní, poslední velká přestavba se uskutečnila v roce 1890. Původně sloužila městskému soudu, od poloviny 19. století pak okresnímu soudu v Uničově. V letech 2009 a 2010 se město odměnilo své někdejší šatlavě kompletní rekonstrukcí. V červnu 2010 v ní pak bylo otevřeno muzeum městského vězeňství.
V šatlavě jsou nápisy na zdech i mučicí nástroje
Muzeum představuje vývoj soudnictví a vězeňství na Uničovsku od středověku až do začátku 20. století. Návštěvníci zde uvidí mnoho artefaktů, které patřily vězňům nebo i četníkům a strážným. Najdeme zde expozici mučicích nástrojů, ale i předmětů denní potřeby, které vězni používali.
Díky pečlivosti restaurátorů se v celách dodnes dochovaly malby a nápisy, jejichž prostřednictvím k nám přes propast času promlouvají bývalí vězňové. Kromě různých forem kalendářů sloužících k odpočítávání dní trestu zde najdeme i lidovou slovesnost, mnohdy poměrně hrubého zrna.
Přestože šatlava ve 20. století pomalu ztrácela svůj význam, vězni v ní byli ještě poměrně nedávno. Při obsazení města nacistickou mocí v roce 1938 držela české vlastence, za druhé světové války ruského zajatce. Máme zprávy také o internaci sestřeleného amerického pilota. Vůbec posledními obyvateli zdejších cel pak byli místní Němci, kteří zde čekali v roce 1945 na odsun.
Kromě toho na místě můžeme spatřit také uvězněnou povětrnou ženštinu. Právě na odvrácenou stránku zdánlivě idylické doby přelomu 19. a 20. století se zaměřuje část expozice, která popisuje patologické jevy v tehdejší společnosti a život místního podsvětí.
Nutno říct, že uničovská městská šatlava však v žádném případě nepůsobí nijak depresivně, je to velmi zajímavé místo, které rozhodně stojí za návštěvu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zabýváme se verzí, že útok na katastr šel z Ukrajiny, řekl Fico. Naznačil i pomoc pracovníků zevnitř
-
Ve městě se špatně dýchá, kouř cítím i v bytě. Život v zasažených čtvrtích se zastavil, popisuje Čech v LA
-
V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici
-
Nevidomá máma Alena: Čas na školku dozrál, dcera si beze mě už poradí líp