Unikátní výmalba kostela v jihočeském Žumberku dodnes vzbuzuje otazníky

28. duben 2017
Česko – země neznámá

Jihočeský Žumberk je známý především svou tvrzí a rozsáhlými hradbami, které vedou kolem vesnice. Stranou pozornosti návštěvníků poněkud zůstává žumberský kostel, který je přitom unikátní stavbou, jejíž tajemství se dodnes nepodařilo plně rozluštit.

Ve středověkém kostele Stětí svatého Jana Křtitele odhalili v roce 2012 restaurátoři rozsáhlou erbovní galerii a malované pamětní nápisy. Nejstarší malby pocházejí z doby víc jak pět století staré.

Nápis ze začátku 16. století byl objeven nad vítězným obloukem. Jde o dekorativně vyvedené jméno vedoucího kameníka, který byl pravděpodobně polírem, a rok dokončení přestavby kostela, doprovázený znakovým štítkem s mistrovskou značkou. Díky tomu víme, kdy přesně byla dokončena přestavba kostela a že ji vedl do roku 2012 historikům neznámý stavebník Jan z Trhových Svinů.

Otázky ale stále vzbuzuje 27 erbů vymalovaných na stropě kostela. Některé jsou známé, jako třeba rožmberská růže nebo střela Bavorů ze Strakonic. O jiných se neví zhola nic a odborníci se nemohou shodnout, jestli se jedná o vymyšlené dekorativní erby anebo jde o znaky dnes už zapomenutých rodů.

Rovněž se spekulovalo nad středověkou nástěnnou malbou v kněžišti kostela. Teď už ale bezpečně víme, že znázorňuje příchod tří králů a že vyobrazený panoš jednoho z nich, třímající záhadný předmět, drží ve skutečnosti cestovní čutoru. V kostele se také objevily další středověké obrazy nebo renesanční výmalba z období, kdy byla svatyně v duchovní správě protestantského pastora.

Kostel před rekonstrukcí

Kostel v Žumberku bývá pravidelně otevřen v době poutě, která se koná každoročně 29. srpna. Jednou za dva roky se v něm schází česko-rakousko-německé sdružení, které pečuje o jeho údržbu. Kostelníkem je kastelán z tvrze, která stojí hned naproti kostelu a ve které je muzeum. Do ní je také možné se obrátit s případnou žádostí o prohlídku kostela.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.