V osadě Křivolík nedaleko České Třebové se můžete vydat na cestu do pravěku
Hrady, zámky, skanzeny, zříceniny, to všechno jsou stavby, které vypovídají o naší vlastně nedávné historii. Koho ale zajímají dějiny lidského pokolení ještě staršího data, může navštívit pravěkou osadu jménem Křivolík. Ta se nachází v blízkosti obce Kozlov, nedaleko České Třebové v Pardubickém kraji.
Skupina mladých nadšenců z občanského sdružení Bacrie tam uprostřed lesů postavila experimentálně archeologické centrum. Muzeum živé přírody nabízí keltské opidum, ale třeba i ojedinělou stavbu z doby ledové. Uvidíte zde také obětiště, pohřebiště i políčka s rostlinami, které živily i šatily obyvatele dávných kultur.
Zdejší domky jsou postavené ze dřeva, které si mladí lidé sami natěžili, opracovali na trámy nářadím, které patří do té které doby, například Keltů, takže v Křivolíku není slyšet žádná motorová pila ani jiné podobné náčiní. Zajímavá je střecha zemnice. Je z ručně vázaného rákosu.
Při různých akcích v Křivolíku přikládají ruku k dílu i sami návštěvníci, příkladem je právě zmíněná výroba rákosové střechy. Tesají ale i kůly anebo tvoří výrobky z hlíny, které se pálí v peci umístěné pod zemí. Ovšem nejoblíbenější, hlavně u dětí, je výroba mazanice – šlapáním bláta plného plev se vzniká hmota, s jejíž pomocí se pak tmelí trámy ručně stavěných domů.
Nejstarší stavbou v Křivolíku je ovšem replika přístřešku z doby ledové, tedy z doby lovců a sběračů. Trochu připomíná indiánské teepee. A protože je vskutku autentická, jezdí do Křivolíku i filmaři. Členové osady mají totiž k dispozici i kostýmy, nádobí a vše, co do doby ledové patřilo.
Hned u vchodu do lesa jsou dvě malá políčka, oplocená laťkami ze stromků. Na jednom rostou plodiny, které živily a šatily obyvatelé pravěkých vesnic, na druhém se pěstuje to, co pravěcí lidé ještě neznali, například brambory. O tom se mohou dozvědět víc i děti ze škol, které se účastní zdejších edukativních programů.
Léto v osadě Křivolík
Během léta se v osadě konají menší akce, kterým se říká výpravy, a také zajímavý pracovní tábor. Do něj se může přihlásit kdokoli, kdo chce prožít týden v přírodě, přiložit přes den ruku k dílu a večer se při ohni pobavit, zazpívat si a zatančit.
Členové osady se na přelomu července a srpna vydají na Festival keltské kultury Lughnasad do Nasavrk u Chrudimi. A další akce budou následovat. Nejbližší můžete najít na webových stránkách pravěké osady Křivolík nebo na facebooku občanského sdružení Bacrie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kreativní účetní, nebo zodpovědní hráči? Česko zkouší poskládat 2 procenta HDP na obranu z různých resortů
-
‚Budeme doufat, že podmáčené budovy přežijí zimu.‘ V Jeseníku pokračují opravy po povodních
-
Jásající, zdevastované město. Do Aleppa se vrací syrští uprchlíci a místní slaví v oblaku nejistoty
-
Policisté za 6 týdnů na Jablonecku odlovili 44 divokých prasat. ‚Neefektivní,‘ hodnotí myslivci