V Pardubicích by mohl být památník obětem holokaustu. Žádný zatím není

20. listopad 2019 10:01

Z Domu služeb v centru Pardubic před časem zmizela pamětní deska připomínající oběti holokaustu a bývalou synagogu. Majitel nemovitosti ji nechal při opravách budovy sundat a s jejím opětovným osazením nepočítá. Z krajského města tak zmizelo jediné pietní místo připomínající osudy pardubických židů za 2. světové války.

Pamětní deska, která byla ještě nedávno v centru města na Domě služeb, je teď uložená na židovském hřbitově v obřadní síni. Na původní místo se už nevrátí. Jednatel společnosti Jiří Vejnar k tomu dodává: „Byla sundána v době rekonstrukce, kdy se dělala nová fasáda. V průběhu přípravy se uvažovalo, že bude vybudovaný nový památník v místě, kde původně synagoga stála. Bohužel do konce rekonstrukce nedošlo k finální dohodě.“ Umístění desky do výklenku na rohu ulic Palackého a 17. listopadu by podle něj nebylo úplně důstojné. Samotná synagoga navíc stávala o několik metrů jinde.

V minulosti jednání nedopadla

Pozemek, na kterém Dům služeb částečně stojí, dnes patří pražské Židovské obci. Parcela v katastru přesně kopíruje půdorys synagogy zbourané v roce 1959. Společnost chtěla před pár lety pozemek odkoupit, s tím ale Židovská obec nesouhlasila. Podle jejího předsedy Františka Bányaie byla totiž obava, zda by památník nakonec skutečně vznikl a jestli by jeho umístění bylo trvalé. Návrh na památník vznikl v roce 2016.

Pronájem pozemku?

V roce 2016 jednání zamrzla. Obě strany teď ale jednat chtějí. Společnost dům služeb už pozemek od Židovské obce koupit nechce. Usiluje alespoň o pronájem a na vybudování památníku je podle Jiřího Vejnara ochotná se i podílet: „Podařilo se opět navázat kontakt s pražskou Židovskou obcí a v současné době intenzivně jednáme o vzájemných podmínkách a o podobě nějaké smlouvy.“

Synagoga byla zbouraná v letech 1958-59. V popředí je vidět pomník bratrancům Veverkovým.

Místo pro památník by na pozemku bylo a nemuselo by se ani zasahovat do zástavby. Židovská obec o tom chce podle Fantiška Bányaie  jednat i s magistrátem: „V zásadě by to tam nikomu nemuselo překážet. Ten prostor je volný a myslím, že to pietní místo by tam mohlo vypadat velice dobře.“

V centru Pardubic jsou například místa připomínající odbojovou skupinu Silver A, socha rudoarmějce, připomínající osvobození. Pietní místo připomínající osudy stovek pardubických židů ale chybí.

Kromě Domu služeb jsou na míste bývalé synagogy i chodníky, cyklostezka a část křižovatky na Masarykově náměstí. Denně tudy projdou tisíce lidí a projedou tisíce aut
autor: Josef Ženatý
Spustit audio

Související