V Pardubicích by mohl být památník obětem holokaustu. Žádný zatím není
Z Domu služeb v centru Pardubic před časem zmizela pamětní deska připomínající oběti holokaustu a bývalou synagogu. Majitel nemovitosti ji nechal při opravách budovy sundat a s jejím opětovným osazením nepočítá. Z krajského města tak zmizelo jediné pietní místo připomínající osudy pardubických židů za 2. světové války.
Pamětní deska, která byla ještě nedávno v centru města na Domě služeb, je teď uložená na židovském hřbitově v obřadní síni. Na původní místo se už nevrátí. Jednatel společnosti Jiří Vejnar k tomu dodává: „Byla sundána v době rekonstrukce, kdy se dělala nová fasáda. V průběhu přípravy se uvažovalo, že bude vybudovaný nový památník v místě, kde původně synagoga stála. Bohužel do konce rekonstrukce nedošlo k finální dohodě.“ Umístění desky do výklenku na rohu ulic Palackého a 17. listopadu by podle něj nebylo úplně důstojné. Samotná synagoga navíc stávala o několik metrů jinde.
V minulosti jednání nedopadla
Pozemek, na kterém Dům služeb částečně stojí, dnes patří pražské Židovské obci. Parcela v katastru přesně kopíruje půdorys synagogy zbourané v roce 1959. Společnost chtěla před pár lety pozemek odkoupit, s tím ale Židovská obec nesouhlasila. Podle jejího předsedy Františka Bányaie byla totiž obava, zda by památník nakonec skutečně vznikl a jestli by jeho umístění bylo trvalé. Návrh na památník vznikl v roce 2016.
Pronájem pozemku?
V roce 2016 jednání zamrzla. Obě strany teď ale jednat chtějí. Společnost dům služeb už pozemek od Židovské obce koupit nechce. Usiluje alespoň o pronájem a na vybudování památníku je podle Jiřího Vejnara ochotná se i podílet: „Podařilo se opět navázat kontakt s pražskou Židovskou obcí a v současné době intenzivně jednáme o vzájemných podmínkách a o podobě nějaké smlouvy.“
Místo pro památník by na pozemku bylo a nemuselo by se ani zasahovat do zástavby. Židovská obec o tom chce podle Fantiška Bányaie jednat i s magistrátem: „V zásadě by to tam nikomu nemuselo překážet. Ten prostor je volný a myslím, že to pietní místo by tam mohlo vypadat velice dobře.“
V centru Pardubic jsou například místa připomínající odbojovou skupinu Silver A, socha rudoarmějce, připomínající osvobození. Pietní místo připomínající osudy stovek pardubických židů ale chybí.
Související
-
Pardubický kraj poskytne prvních pět milionů na obnovu Zámečku
Pardubický kraj poskytne Československé obci legionářské pět milionů korun na obnovu historické Larischovy vily v Pardubicích zvané Zámeček.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Co Čechy spojuje: lidé chtějí zelenou energetiku, ale cítí obavy ze zdražování
-
Téměř polovina lidí chce elektronicky komunikovat s úřady. Nárazově tuto možnost využívá čtvrtina
-
Koalice Pavla nerespektuje, ukázal rok 2024. Autoritu si prezident bude muset vybojovat, míní politolog
-
Obchodník se smrtí, díl IV.: Jak Viktor But skončil za mřížemi a předpověděl svůj návrat domů