V Šanově na Zlínsku byli svědky letecké bitvy. Pád letadla připomíná nevšední socha i pomník

1. prosinec 2024

Do Šanova ve Zlínském kraji se sice autem dostanete jen z jednoho směru. O to blíž je ale kopcům Bílých Karpat a husté síti turistických tras. Šanov leží jen pár kilometrů od hranic se Slovenskem, a byť jde o klidnou, malou vesnici, najdete v ní hned několik zajímavostí. Například roubenou stodolu, stopy po letecké bitvě i malé rodinné bistro plné zvířat.

Z Šanova vedou dvě barvy turistických tras: modrá a zelená. A my se vydáme po zelené. Z centra obce vede kolem roubené stodoly z 19. století. A také kolem muzea Letecké bitvy nad Bílými Karpaty. Bitva se odehrála na konci druhé světové války, 29. srpna 1944. Poblíž moravsko-slovenských hranic při ní tehdy zemřelo 41 amerických letců, další skončili v zajetí německých vojáků a někteří měli štěstí, že je v lesích našli místní lidé.

Muzeum založil Michael Žitník, nadšený amatérský historik, který v kopcích Bílých Karpat dlouhá léta hledal zbytky po sestřeleném americkém bombardéru. „Už v 95. roce jsem to tady nad Šanovem procházel, našel jsem nějaké náboje, součástky z radiovybavení, ale také pozůstatky vybavení jednotlivých letců,“ popisuje Michael Žitník. „Dá se toho spousta najít i dnes, ale jde je o malé úlomky, které třeba ani nejsou historicky cenné. Ty pak dávám k pomníku jako suvenýr pro turisty.“

Po asfaltové cyklostezce se dostaneme k prvnímu odkazu k bitvě. K Leteckému srdci. Kamennou sochu vytvořil v roce 2002 sochař Jaroslav Koléšek. Vznikla jako součást takzvaných soch v krajině. „Když se na ni podíváme z boku, tak vypadá opravdu jako lidské srdce, ale zepředu to je hvězdicový motor toho bombardéru,“ ukazuje Michael Žitník. Další různé tematické sochy stojí o kus dál nad Hostětínem. Od Leteckého srdce je to pak jen necelý půl kilometr k pomníku padlých letců. Cesta vede přes vyhlídkové místo, odkud je možné dohlédnout až na Vizovické vrchy.

Občerstvení Na Mlýně

Z bukového lesa v části zvané Jabloní se zpět do Šanova můžeme dostat buď po modré a udělat si tak okruh, který povede přes pastviny a přivede nás až místnímu kostelíku. Po zelené je to ale při vlhkém počasí příjemnější, asfaltová cyklostezka nás dovede zpět do obce. Na jejím druhém konci nás čeká další cíl naší cesty. Rodinné Občerstvení Na Mlýně.

Před třemi lety si ho v garáži u domu otevřeli Michaela Mikesková a Zbyněk Rusek. „Nás na tu myšlenku přivedli Zbyňkovi rodiče, kteří říkali, že jejich snem bylo tady na cyklostezce čepovat pivo a prodávat zmrzlinu,“ vysvětluje Michaela. Místo ale není zdaleka jen o jídle a pití. Michaela se Zbyňkem totiž mají velké hospodářství plné zvířat a právě to láká návštěvníky. Lidé si můžou pohladit nebo nakrmit například lamy, prasátka, drůbež nebo oslici Rozárku.

Šanov se nachází také v blízkosti Stezky Českem, a tak i místní bistro vítá stezkaře s otevřenou náručí a kromě občerstvení jim v Šanově nabízí i nocleh.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.