V USA roste počet antisemitských incidentů, Masaryk a hilsneriáda i půst 10. dne měsíce tevet

5. leden 2020

Antisemitské incidenty ve Spojených státech sílí. 24. díl spisů Tomáše Garrigua Masaryka. Jaký druh půstu přináší desátý den hebrejského měsíce tevet?

Konec roku přinesl ve Spojených státech další ozbrojený útok proti tamním Židům. Nebyl přitom první, a jak se mnozí obávají, zdaleka ani poslední. O neblahém trendu antisemitských incidentů bude mluvit Jan Fingerland.

Knihovna Václava Havla - logo

V pražské knihovně Václava Havla byl pokřtěn 24. díl spisů Tomáše Garrigua Masaryka. Ve dvou svazcích zahrnuje Masarykovy tištěné práce z let 1898-1900 zaměřené na sociologická, osvětová a politická témata. Víc než třicet prací zde dokumentuje autorův statečný postoj proti různým projevům antisemitismu.  O publikaci mluvila Terezie Jirásková s vedoucím redaktorem Jiřím Brabcem a s editorem Lubošem Merhautem. 

Na úterý připadá 10. den hebrejského měsíce tevet. A ten je v židovských společenstvích již více než 2 500 let dnem veřejného půstu. Souvislosti vysvětlí Leo Pavlát.

autoři: Tomáš Töpfer , mrk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.