Václav Souček: Stolní hry

To musí člověka zaujmout i u snídaně; zpravodajství televize anoncuje novou stolní hru pro seniory, navíc nápadu asistuje odvážná autorka reportáží o "šmejdech", kteří už nejsou jenom tak zvaní.

Protože se naše nesourodá a hádavá společnost chystá vzpomínat (a slavit) 25. výročí sametového listopadu, vkrádá se i myšlenka, jak ukonejšit nespokojence, žehrající na kdysi slibovanou jistotu desetinásobku. Coby děti jsme si dosyta užili stolní hry nazvané "Business". To se z novin nastříhané papírky pastelkami označily coby bankovky milionových hodnot a házelo se o ně kostkami. Geniálně nenákladné, jednoduché, a v zápalu hry děti zapomínaly i na hlad.
Odtud pramení dávný princip vládnutí typu „chléb a hry“, občas se měnící na "chlév a hry"; slyšíte ten rozdíl?
Dost možná by dnes kdysi ošálení držitelé investičních kuponů vzali zavděk omluvou, a státní emisí osvědčené stolní hry "Člověče, nezlob se" …

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete každý den v 6:50 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.