Ve Vatikánu bude první česká socha, dílo studentů z východních Čech

19. červenec 2016

Největší audioportál na českém internetu

Socha svaté Anežky České v kostele svatého Bartoloměje v Pardubicích | Foto: Naďa Kubínková, Český rozhlas

Ve Vatikánu bude první česká socha, dílo studentů z východních Čech

V Pardubicích můžete vidět sochu, která zanedlouho zamíří do Vatikánu. Skulpturu svaté Anežky České přitom nevytvořil žádný akademický sochař, ale studenti kamenické školy v Hořicích.

Ještě než zamíří do Baziliky sv. Petra a Pavla, můžete ji obdivovat v Pardubicích v kostele sv. Bartoloměje a v srpnu na zámku.

Sochařům pomohl robot

Socha vznikla podle návrhu absolventky školy Aleny Kubcové a vytvořil ji tým studentů spolu s robotem. Postup je následný: robot osekal pískovec do základní tvaru, pak nastoupili studenti, kteří vytvořili obličej, vysekali reliéfy a upravili povrch. Socha je 160 cm vysoká a váží 300 kilogramů. Tělo tvoří hranol s trojúhelníkovým půdorysem a z něho vyčnívá hlava a ruce, které jsou sepjaté k modlitbě.

Socha ještě než zamíří do Vatikánu, navštíví hned několik míst v České republice. V Pardubickém kraji ji bude možné vidět například v Přelouči a v srpnu ještě na pardubickém zámku. 10. září se už vydá na cestu do Vatikánu, kde ji předají papeži Františkovi jako dar České republiky. A jde skutečně o první českou sochu, která ve Vatikánu bude.

Proč svatá Anežka Česká?

Svatá Anežka je nejen symbolem české státnosti, ale znázorňuje také odpovědnost státu vůči nemocným, starým, sociálně slabým a vyloučeným, v neposlední řadě je to symbol milosrdenství. Symbolika Anežky je i v tom, že zmírňuje napětí mezi většinovou společností a církví. Navíc je svým osudem a učením velmi blízká současnému papeži.

Socha svaté Anežky České v kostele svatého Bartoloměje v Pardubicích
autor: KUB